Said Nursî ve hadis
Said Nursî ve hadis
- Tez No: 751210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, aksiyoner kişiliğiyle ve ilmî eserleriyle 20. Yüzyılda, özellikle ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok yerinde ilgi ve merakla takip edilen Said Nursî'nin hadis yönünü ve kullanmış olduğu hadis ıstılahlarına yaklaşımını ele almaktadır. Said Nursî'nin hadis ilmi ile ilgili müstakil bir eseri mevcut değildir. Ancak, mevzû bağlamında veya talebelerinin sorduğu sorulara cevap niteliğinde ya da hadislere yapılan ifrat-tefrit niteliğindeki haksız hücumları bertaraf veya ta'dil etmek sadedinde; bazen de eserlerindeki hadislere yapılan eleştiriler nedeniyle eserlerinin muhtelif yerlerinde hadis ilmi ve usulüne dair izahlar bulunmaktadır. Mezkûr izahlar müvacehesinde bu çalışma yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study deals with the hadith aspect of Said Nursi, who was followed with interest and curiosity in many parts of the world, especially in our country, in the 20th century with his actionist personality and scientific works. He also deals with his approach to hadith terms that he used in his own works. Said Nursi does not have an independent work on the science of hadith. However, in the context of the subject or in response to the questions asked by his students; There are answers to attacks on hadiths. Sometimes, due to the criticisms made on the hadiths in his works, there are explanations about the science and procedure of hadith in various parts of his works. This study was carried out within the framework of the aforementioned explanations.