Interdigital nöroma ile halluks valgus deformitesi arasında radyoanatomik ilişkinin değerlendirilmesi
An investigation of radioanatomical relationships between interdigital neuroma and hallux valgus deformity
- Tez No: 751241
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Interdigital nöroma, ayak ön kısım interdigital sinirinin kompresif bir nöropatisidir. Ayak ön kısıma ve parmaklara vuran ağrı ile karakterizedir. Halluks valgus (HV), başparmağın laterale ve birinci metatarsal kemiğin mediale sapması ile karakterize olan, çok sık rastlanan, ağrıya ve fonksiyonel kısıtlılıklara yol açan, ayağın estetik görünümünü bozan ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan ilerleyici ayak deformitelerinden biridir. Bu çalışmanın temel amacı, interdigital nöroma ile HV deformitesi arasındaki radyoanatomik ilişkinin ve aynı zamanda HV deformitesiyle radyolojik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirmesidir. Ayak ön kısım ağrı şikayetiyle Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi polikliniğine başvuran, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki ve klinik muayeneye göre interdigital nöroma tanısı alan 23-77 yaş aralığındaki 50'si tek taraflı, 5'i çift taraflı toplam 60 olgu retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta ayakta ve tam yük verirken anterior posterior (AP) ayak grafileri üzerinden, halluks valgus açısı (HVA), intermetatarsal açı (IMA), metatars açıklığı, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci metatars uzunluğu ve birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü intermetatarsal aralıklar ölçüldü. MRG üzerinden interdigital nöroma AP ve transvers boyutları ile intermetatarsal bursit AP ve transvers boyutları ölçüldü. Interdigital nöroma ile HV deformite ölçümlerinin aralarındaki ilişkileri değerlendirmek için, korelasyon analizleri yapıldı. Interdigital nöroma ile HV deformite ölçümlerine ilişkin olası cinsiyet, ekstremite, intermetatarsal lokasyon, radyolojik görüntülemeye dayalı HV deformite tanısı alanlar ve HV deformitesi olan ve olmayanlar arasındaki farklılıklarını incelemek için ayrı ayrı tek yönlü varyans analizi yapıldı. Korelasyon analizinde, interdigital nöroma boyutu ile HV deformitesi arasında herhangi bir ilişki olmadığı gözlendi. Interdigital nöroma AP boyutunun beşinci metatars uzunluğu ile pozitif yönde, interdigital nöroma transvers boyutunun ise birinci metatars uzunluğu ile negatif yönde anlamlı ilişkisi olduğu görüldü. Radyolojik görüntülemeye vizüel olarak HV deformite tanısı olan ve olmayanlar arasında hem HVA'sında hem de IMA'da anlamlı fark saptandı. Sonuçlar, ilgili literatür ve metodolojik kısıtlılıklar ile birlikte yorumlanarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Interdigital neuroma is a compressive neuropathy of the forefoot interdigital nerve. It is characterized by pain that radiates to the forefoot and toes. HV is a foot problem characterized by lateral deviation of the thumb and medial deviation of the first metatarsal bone. It is one of the most frequent progressive foot deformities that cause pain and functional limitations and disrupts the aesthetic appearance of the foot and restricts the activities of daily living. The basic aim of the study was to evaluate the radioanatomical relationships between interdigital neuroma and hallux valgus deformity, as well as the relationship between HV deformity and radiogical parameters. A total of 60 patients, aged between 23 and 77 years, who applied to the Bagcilar Medipol Mega University Hospital Orthopedics outpatient clinic with the complaint of forefoot pain and were diagnosed with interdigital neuroma according to MRI and clinical examination, were included in the study retrospectively. HVA, IMA, metatarsal span, first, second, third, fourth, and fifth metatarsal length, and first, second, third, and fourth intermetatarsal spaces were measured on dorsoplantar foot radiographs while the patient was standing and weight-bearing. Interdigital neuroma AP and transverse diameters, and intermetatarsal bursitis AP and transverse diameters were measured on MRI. Correlational analyses were performed to evaluate the relationships between interdigital neuroma and HV deformity measurements. One-way analysis of variance was performed separately to examine possible differences in gender, extremity, intermetatarsal location, diagnosis of deformity, and presence or absence of deformity between interdigital neuroma and HV deformity measurements. Correlational analysis showed no relationships between interdigital neuroma size and HV deformity. Interdigital neuroma AP diameter was positively correlated with fifth metatarsal length, and interdigital neuroma transverse diameter was negatively correlated with first metatarsal length. There was a significant difference in both HVA and IMA between those who were diagnosed with HV deformity based on radiological imaging and those who did not. The results were interpreted and discussed together with methodological shortcomings and related literatüre.