Öğretmen algılarına göre okul imajı ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school image and organizational happiness according to teachers' perceptions
- Tez No: 751242
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğini tamamlamak üzere olduğumuz günümüz dünyasında, bilginin hızla yayılmasının, bilim ve teknolojinin ise hızlı bir biçimde gelişmesi ve ani değişimler göstermesinin, içerisinde yaşadığımız toplumun sürdürmekte olduğu hayatını ve insanlar arasındaki ilişkileri birçok açıdan etki altına aldığını söyleyebiliriz. Bu konu ile ilgili gelişim ve dönüşümlere bağlı olarak bilgiye hızlı erişim ile aynı işi yapan kurumların ve örgütlerin de daha yakından incelenebilme imkânı ortaya çıkmıştır. Bu noktada devreye giren örgütsel imaj, kurumların, organizasyonların ve örgütlerin nasıl göründükleri ile ilgilenmekte olup, örgütler için son yıllarda önemi daha da artan bir kavram halini almıştır. Örgütsel mutluluk ise kişinin başarımını en üst seviyeye çıkaran ve onu gizil gücünü hayata geçirebilmek için motive eden zihinsel bir yapı olarak ifade edilmektedir. Okul imajının son yıllarda oldukça popülerlik kazanmasıyla birlikte temelde tüm insanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar insanların en çok sahip olmak istedikleri duygulardan biri olan mutluluk ile okul imajı arasındaki ilişkinin incelenmesi gerekliliği de çok büyük önem kazanmıştır. Konu bu yönüyle ele alındığında, öğretmenlerin okul imajı algısı ile örgütsel mutluluk algıları araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmen algılarına göre okul imajı ve örgütsel mutluluk arasındaki ilişkiyi inceleyen bu araştırma, Sinop ilinde yapılmış olup, il merkezi ve ilçelerinde her kademedeki 32 okulda görev yapmakta olan 306 öğretmenin katılımıyla uygulanmıştır. Yapılan bu araştırma ile öğretmen algılarına göre okul imajı ve örgütsel mutluluk ile yaş, öğrenim durumu, mesleki kıdem, çalışılan okul türü, bulunduğu okuldaki görev süresi ve branş değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı görülmektedir. Cinsiyet ile medeni durum ise anlamlı bir farkın ortaya çıktığı iki değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, öğretmen algılarına göre okul imajı ile örgütsel mutluluk arasında pozitif olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve öğretmen tarafından algılanan okul imajı boyutlarının, onların algılamış oldukları örgütsel mutluluk düzeyleri üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where we are about to complete the first quarter of the 21st century, we can say that the rapid spread of information, the rapid development of science and technology and sudden changes affect the life of the society we live in and the relations between people in many ways. Depending on the developments and transformations related to this issue, it has become possible to examine institutions and organizations doing the same job more closely with rapid access to information. Organizational image, which comes into play at this point, is concerned with how institutions and organizations appear, and it has become a concept that more and more important in recent years. Organizational happiness is expressed as a mental structure that maximizes a person's success and motivates him to realize his/her hidden power. Together with the popularity of the school image in recent years, the necessity of examining the relationship between happiness, which is one of the emotions that people want to have the most from the beginning of human history, and the image of school, has gained great importance. From this point of view, teachers' perceptions of school image and organizational happiness appear as a subject that needs to be investigated. This research, which examines the relationship between school image and organizational happiness according to teacher perceptions, was conducted in the province of Sinop and was applied to 306 teachers working in 32 schools at every level in the city center and its districts. With this research, it is seen that there is no significant difference between school image and organizational happiness and age, educational status, professional seniority, type of school, tenure at the school and branch variables according to teacher perceptions. Gender and marital status are two variables that show a significant difference. In addition, it has been determined that there is a positive and significant relationship between school image and organizational happiness according to teacher perceptions, and that the dimensions of school image perceived by the teacher are a significant predictor of their perceived organizational happiness levels.