Mulligan ayak bileği bantlamasının kronik ayak bileği instabiliteli voleybol oyuncularında etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of mulligan ankle taping in volleyball players with chronic ankle instability
  1. Tez No: 751268
  2. Yazar: ÖZGE ECEM ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı Mulligan ayak bileği fibular bantlamasının kronik ayak bileği instabilitesi(KABİ) olan ve olmayan kadın voleybolcularda Tibialis Anterior(TA), Peroneus Longus(PL), Gastroknemius Lateralis(GKL) ve Medialis(GKM) kaslarının tonus, sertlik ve elastisitesi ile sporcunun performansı, eklem pozisyon hissi, statik ve dinamik dengesi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya profesyonel olarak voleybol oynayan 34 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Bu katılımcılar KABİ olanlar(n=12) ve olmayanlar(n=22) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Katılımcılara Mulligan ayak bileği bantlaması uygulandı. Değerlendirmeler müdahale öncesinde ve sonrasında alındı. Kas tonus, sertlik ve elastikiyeti MyotonPRO el cihazıyla ölçüldü. Statik denge için göz kapalı süreli tek ayak üzerinde durma testi(STAÜDT), dinamik denge için ise Y denge testi(YDT) kullanıldı. Performansı değerlendirmek için tek bacak hoplama testi ve eklem pozisyon hissi için ise aktif pozisyon hissi testi kullanıldı. Statik ve dinamik denge ile performans testleri sırasında sporcunun ayak bileğine duyduğu güven Vizüel Analog Skala(VAS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of Mulligan fibular taping over the Tibialis Anterior(TA), Peroneus Longus(PL), Gastrocnemius Lateralis(GCL) and Medialis(GCM) muscles on muscle tone, stiffness, elasticity, as well as the performance, joint position sense(JPS), static and dynamic balance in female volleyball players with and without chronic ankle instability(CAI).Twelve volunteer professional volleyball players with CAI and twenty two volunteer healty professional volleyball players were included. Mulligan ankle taping was applied to ankles. Measurements were taken before and after intervention. Muscle tone, stiffness and elasticity were measured with MyotonPRO hand-held device. Static balance was measured with single leg stance test(SLST) while eyes-closed, dynamic balance was measured with Y balance test(YBT). Single leg hopping test(SLHT) was used to evaluate performance and active position sense test was used for JPS. During the static and dynamic balance and performance tests, the confidence of the ankle was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS).