Klinik örneklerden soyutlanan kandidaların tiplendirilmesi ve antifungal duyarlılıklarının araştırılması
Typing and investigation of antifungal sensitivities of candidas abstract from clinical samples
  1. Tez No: 751269
  2. Yazar: EMSAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tıptaki ilerlemelere paralel olarak fırsatçı patojen olan kandidaların hedefindeki hasta popülasyonu gittikçe artmakta ve zamanla invazif kandida infeksiyonlarının sıklığında da yükseliş olduğu görülmektedir. Bu nedenlerle, özellikle riskli hastalarda gelişen ciddi infeksiyonların tedavisinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için kandidaların tür ayrımlarının rutin olarak uygulanması ve güvenilir bir yöntemle antifungal duyarlılıklarının saptanması gerekmektedir. Bu çalışma hastanenin tüm kliniklerinden laboratuvara gelen hasta örneklerinden üretilen maya mantarlarının in vitro antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla planlanmış, elde edilen direnç profiline göre ampirik tedaviye yön verilebilmesi ve tedavide hekimlere daha rasyonel bir yaklaşım sunulabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the advances in medicine, the patient population targeted by opportunistic pathogens candida is increasing, and it is seen that the frequency of invasive candida infections is increasing over time. For these reasons, in order to be able to successfully treat serious infections, especially in high-risk patients, species differentiation of candida species should be routinely performed and their antifungal susceptibility should be determined with a reliable method. This study was planned to determine the in vitro antifungal susceptibility of yeast fungi produced from patient samples coming to the laboratory from all clinics of the hospital.