Sağlıklı bireylerde sakroiliak eklem manipülasyonunun core stabilizasyonu üzerine etkisi
The effect of sacroiliac joint manipulation on core stabilization in healthy individuals
  1. Tez No: 751288
  2. Yazar: ESRA BECENİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde sakroiliak eklem manipülasyonun core stabilizasyonu üzerine etkisini akut olarak araştırmaktır. Bu çalışma Ataşehir Florance Nightingale Hastanesi'nde dahil edilme kriterlerine uyan 18-40 yaş arası 60 sağlıklı kişiyle yapıldı.Kişiler 30 kontrol 30 deney grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Kişilerin, demografik bilgileri alındıktan sonra, Fonksiyonel Bacak Boyu Değerlendirmesi Derifield-Thompson Leg check Testi, Modifiye Schober Testi, Eklem Hareket Açıklığı Değerlendirilmesi, Plank Testi Parmak Ucu Zemin Testi, Sit Ups Endurans Testi ve CTT CENTAUR cihazında testler uygulandı ve çıkan sonuçlar kaydedildi. Bir hafta sonra kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmayarak aynı testler tekrarlanarak ve kaydedildi. Deney grubuna ise bir hafta sonra önce Bilateral SIPS HVLA sakroiliak eklem manipülasyonu uygulandı ve ardından testler tekrarlanıp kaydedildi. Manipülasyon sağ ve sol olarak side postür pozisyonunda SIPS'lerden implut verilerek çift taraflı olarak yapıldı. Bacak boyu değerlendirmesinde sakroiliak eklem manipülasyonu sonrası, deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir düzelme vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to acutely investigate the effect of sacroiliac joint manipulation on core stabilization in healthy individuals. This study was conducted in Ataşehir Florence Nightingale Hospital with 60 healthy individuals aged between 18 and 40 who met the inclusion criteria. The subjects were divided into two as 30 control and 30 experimental groups. After obtaining the demographic information of the subjects, Functional Leg Length Assessment, Derifield-Thompson Leg Check Test, Modified Schober Test, Joint Range of Motion Assessment, Plank Test, Fingertip Floor Test, Sit Ups Endurance Test and CTT CENTAUR device were applied and the results were recorded. One week later, no application was made to the control group, and the same tests were repeated and recorded. Bilateral SIPS HVLA sacroiliac joint manipulation was applied to the experimental group one week later, and then the tests were repeated and recorded. Manipulation was performed bilaterally by giving implants from the SIPS in the right and left side posture position. In the evaluation of leg length, there was a significant improvement in the experimental group compared to the control group after sacroiliac joint manipulation.