Eğitimcilerin disiplin uygulamalarının toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi
An examination of teachers' discipline practices in context of gender abstract
- Tez No: 751287
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında, cinsiyet ayrımcılığının toplumun hangi alanlarında, hangi yöntem, araç, ilişki ve uygulamalarla üretildiğini belirlemek önemlidir. Bu bakımdan çalışmanın amacı ortaöğretimde eğitimcilerin disiplin uygulamalarını toplumsal cinsiyet bağlamında incelemektir. Çalışma, eğitimcilerin disiplin uygulamaları ve öğrencinin cinsiyeti, eğitimcilerin cinsiyeti ve disiplin uygulamaları, eğitimcilerin disiplin ve cinsiyet ilişkisine bakışı temaları ile ele alınmıştır. Çalışma grubu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin ili Silifke ilçesinde yer alan farklı türde ve farklı sosyo ekonomik özelliklere sahip liselerde görev yapan 4 idareci ve 14 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma modellerinden olgubilim deseni kullanılmış, veri toplamak için görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmanın alt problemleri doğrultusunda geliştirilen 26 soruluk yarı-yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Yüz yüze görüşmelerden elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmamızda elde edilen bulgular, okulda eğitimcilerin disiplin uygulamalarının toplumsal cinsiyet rollerini ve cinsiyet ayrımcılığını yeniden ürettiğini ve pekiştirdiğini göstermektedir. Nitekim eğitimcilerin disiplin uygulamaları, eğitimcilerin ve öğrencilerin cinsiyetlerine göre farklılaşmakta, eğitimcilerin disiplin uygulamaları ve cinsiyet ilişkisini değerlendirmeleri de bu farklılaşmayı bazen açık bazen de örtük bir biçimde desteklediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to eliminate gender discrimination and bring about gender equality, it is important to determine through which ways, tools, relationships and practices and also in which social contexts gender discrimination is generated. In this respect, this study aims to investigate the discipline practices of educators at high schools in the context of gender. The study was handled with the themes of educators' disciplinary practices and student's gender, educators' gender and disciplinary practices, and educators' views on the relationship between discipline and gender. The study group consists of 4 administrators and 14 teachers working in high schools with different types and different socio-economic characteristics in Mersin province Silifke district in the 2021-2022 academic year. Phenomenology, one of the qualitative research models, was used in the research, and interview technique was used to collect data. As a data collection tool, a semi-structured interview form with 26 questions developed in line with the sub-problems of the research was used. Data obtained from face-to-face interviews were analyzed using descriptive analysis method. The findings of our research show that the disciplinary practices of educators at school reproduce and reinforce gender roles and gender discrimination. As a matter of fact, the disciplinary practices of educators differ according to the genders of educators and students, and educators' disciplinary practices and evaluations of gender relations show that they support this differentiation sometimes explicitly and sometimes implicitly.