Diabetik erektil disfonksiyon'lu ratlarda sildenafil+alt-711 kombinasyon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectivity of sildenafil + alt-711 combination treatment in diabetic rats with erectile dysfunction
  1. Tez No: 751323
  2. Yazar: AHMET ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabetik ED'nin birçok faktöre bağlı karmaşık bir süreç olduğu ve diyabette ortaya çıkan AGE molekülleri ile ED arasında yakın bir ilişki olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle deneysel diyabetik ED modelinde AGE çapraz bağ kırıcı ajan olan ALT-711'in sildenafil ile kombinasyon tedavisinin erektil kapasite, penil doku MAPK, NF-kB, apoptozis üzerine etkisi değerlendirildi ve penil dokuda oluşan yapısal değişikliklerin elektron mikroskopik değerlendirmesi yapıldı. Çalışmaya alınan ratlar 1) kontrol grubu, 2) STZ ile diyabet oluşturulan grup, 3) diyabet oluşturulup sildenafil (5mg/kg p.o) tedavisi verilen grup, 4) diyabet oluşturulup sildenafil (5mg/kg p.o) + ALT-711 (10 mg/kg p.o) tedavisi verilen grup olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 3. ve 4. gruplarda tedaviler 2 aylık diyabet periyodunun son 1 ayında verildi. Toplam 2 aylık takip süresi sonunda tüm ratlara erektil kapasitelerinin değerlendirilmesi amacıyla kavernozal sinir stimülasyonu uygulandı. Ayrıca tüm gruplardaki ratların penil dokularında NF-kB, MAPK ve apoptozis düzey skorlarına bakıldı. 3. grup ile 4. gruplarda 2.gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek IKB/OAB değerleri elde edildi (p0.05). Apoptozis düzey skorlarında 3. ve 4. gruplarda 2. gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma saptandı (p0.05). Sonuç olarak çalışmamızda ALT-711'in sildenafil ile kombinasyonunun yalnızca sildenafil tedavisi verilen gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı olmasa da erektil kapasitelerde daha iyi düzelme sağladığı, MAPK, NF-kB skorlarında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşme sağladığı, apoptozis skorlarındaki düşmenin ise istatistiksel açıdan anlamlı fark oluşturmadığı saptandı. Ayrıca ALT-711'in sildenafil ile kombinasyonunun diyabetik ratlarda oluşan elektron mikroskopik değişikliler üzerine olumlu etkisi olduğu tespit edildi. Böylece ED tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan PDE-5 inhibitör tedavisinin etkinliğinin arttırılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
It has already been reported that diabetic erectile dysfunction (ED) is a multifactorial, complicated process and there is a close relationship between ED and Advanced Glycation End Products (AGE) molecules produced in Diabetes Mellitus (DM). For this reason, the effects of combination of AGE cross link breaker agent ALT 711 and sildenafil on erectile capacity, penile tissue MAPK, NF kB and apopitosis in experimental diabetic ED model was evaluated and electron microscopic changes of penile tissue was assesed in this study. Rats included in the study were divided into four groups. The first group was control group, the second group was STZ induced diabetic rats, the third group was composed of STZ induced diabetic rats which were given sildenafil (5 mg/kg po) and the last group was composed of diabetic rats which were given combination of sildenafil (5 mg/kg po) and ALT 711 (10 mg/kg po). The third and fourth groups were treated during the last one month of two-month diabetic period. At the end of two-month follow up cavernosal nerve stimulation was done to all rats to determine erectile capacity. Also NFkB , MAPK, apopitosis level scores in the penile tissue of rats in all groups were studied.