Covıd-19 salgını sonrası toplumsal cinsiyetin tüketim eğilimine etkileri: Genç yetişkinler üzerine ampirik bir uygulama
The effects of gender on consumption trends after the Covid-19 pandemic: An empirical study on young adults
- Tez No: 751333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca pek çok dışsal faktörle karşı karşıya kalmış olsa da insanoğlu kendisinin yaratmış olduğu bazı sosyolojik faktörlere de maruz kalmaktadır. Bu faktörlerden biri olan toplumsal cinsiyet, bireyin vereceği tüketim tercihlerini ve alışkanlıklarını belli rollere bağlı kıldığı için başkalaştırmaktadır. Bu bağlamda 2019'un son çeyreğinde ilk vaka tespiti yapılan Covid-19 salgını sonrası, toplumun cinsiyetlere yüklediği rollere ait tüketim tercih ve davranışlarının, genç yetişkinler üzerindeki değişiminin ne şekilde yaşandığını ve de yaşanmakta olduğunu ortaya koymak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde örenim gören öğrencilerden oluşan örneklem, olasılıklı örnekleme yöntemlerinden gelişi güzel örnekleme tekniğini kullanılarak 40 katılımcı belirlenmiştir. Öğrencileri ile yapılan yüz yüze görüşmelerle nitel veri analizlerinden derinlemesine görüşme metodu kullanılarak veri toplama süreci gerçekleşmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda Covid-19 salgının tüketim eğilimlerini değiştirdiği görülmüştür. Eski tüketim tercihleri ve alışkanlıklarının dışında katılımcılar Covid-19 salgınıyla beraber yeni alışkanlıklarda kazandığı tespit edilmiştir. Çalışmanın diğer bir olgusunda genç yetişkinlerin tamamına yakını toplumsal cinsiyete bağlı tüketimler yapmadıklarını ve buna karşı olduklarını belirtmişlerdir. Diğer bir ifadeyle katılımcıların çok büyük bir kısmı toplumsal cinsiyet rollerini umursamadıklarını belirterek, Covid-19 salgını kaynaklı toplumsal cinsiyet rollerine ait satın alımlar gerçekleştirmediklerini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Although people have been faced with many external factors throughout their lives, humanity has also been exposed to some social factors that it has created itself. One of these factors, total gender, succeeds because it makes the consumption preferences and purchases that someone will give depend on certain roles. In this connection, after the Covid-19 pandemic, the first case presentation was made in the last version of 2019, this study was conducted in order to put into the environment in which consumption preferences and behaviors belonging to roles that contribute to the development of society, changes in young adults are experienced and are being experienced. In this connection, 40 participants were identified from students studying at the Faculty of Economic and Administrative Sciences of Muğla Sıtkı Koçman University using the example, development from sampling methods using the beautiful sample technique. The data collection process was carried out using the method of in-depth examination from qualitative data analysis through face-to-face interviews with students. At the end of the interviews, it was seen that the Covid-19 epidemic has changed consumer education. It has been stated that old consumption preferences and habits have gained external participants in new habits with the Covid-19 pandemic. In a different case of the study, it was stated that almost all of the young adults were not consumed due to collective cinema and that they were in response. In other words, a very large part of the participants stated that they could not care about collective gender roles and made sales purchases related to collective gender roles caused by the Covid-19 pandemic.