Teknolojik destekli ortamda verilen eğitimin 7. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerinin gelişimine olan etkisi
The effect of education given in a technologically supported environment on the development of problem posing skills of 7th grade students
  1. Tez No: 751358
  2. Yazar: ELİF SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Matematik deyince aklımıza gelen ilk kavram problemdir. John Dewey problemi; insan zihnini karıştıran, ona meydan okuyan ve inancı belirsizleştiren her şey olarak tanımlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, problem çözmek kadar problem kurmanın da önemli olduğu üzerinde durmaktadır. Sunulan bu çalışmada; teknolojik destekli ortamda verilen eğitimin yedinci sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerinin gelişimine olan etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; Kocaeli ilinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören yirmi tane yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Problem Kurma Testi kullanılmıştır. Problem Kurma Testi'nde, öğrencilerden geometride alan konusuna ilişkin problem kurmaları beklenmiştir. İki tane yapılandırılmış problem kurma durumu, dört tane yarı yapılandırılmış problem kurma durumu ve iki tane serbest problem kurma durumu verilmiştir. Araştırmada durum çalışması yöntemi uygulanmıştır. Araştırma dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada öğrencilere ön uygulama yapılarak verdikleri cevaplar analiz edilmiştir. İkinci aşamada öğrencilerin ön uygulamaya verdikleri cevaplar doğrultusunda, toplamda altı ders saati sürecek şekilde, teknolojik destekli bir ortamda katılımcılara eğitim verilmiştir. Bu eğitim MEB öğretim programına uygun olarak hazırlanmıştır. Üçüncü aşamada öğrencilere son uygulama yapılarak öğrencilerin verdikleri cevaplar analiz edilmiştir. Son uygulamadan 45 gün sonra verilen eğitimin sonuçlarının kalıcı olup olmadığını test etmek amacıyla bilginin kalıcılığı uygulaması yapılmıştır. Çalışmada ön uygulama, son uygulama ve bilginin kalıcılığı uygulamasından elde edilen veriler; matematiksel dil, veri kullanımı, verilen duruma uygunluk, bağlamsallık ve dil ve anlatım olmak üzere toplamda beş ayrı alt sınıfta değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ön uygulamada; kavramsal hatalara çok fazla yer verdikleri, dil ve anlatım kurallarına uymadıkları, verilen duruma uygun problem kurmakta zorlandıkları tespit edilmiştir. Son uygulama sonuçları incelendiğinde kavramsal hataların azaldığı, verilen duruma uygun problem kurmakta daha başarılı oldukları ve problemleri günlük hayat ile ilişkilendirebildikleri tespit edilmiştir. Bilginin kalıcılığı uygulamasının sonuçları incelendiğinde, son uygulama sonuçları ile paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, teknolojik destekli ortamda verilen eğitimin öğrencilerin problem kurma becerilerinin gelişiminde olumlu yönde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçtan hareketle öğrencilerin problem kurma becerilerinin gelişimi için matematik öğretiminde teknolojiden faydalanılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When we think of mathematics, the first concept that comes to mind is the problem. John Dewey problem; defines it as anything that confuses the human mind, challenges it and obscures belief. Studies conducted in recent years emphasize that problem posing is as important as problem solving. In this presented study; In this study, the effect of education given in a technologically supported environment on the development of problem posing skills of seventh grade students was examined. The study group of the research; It consists of twenty seventh grade students studying in a secondary school in Kocaeli province. The Problem Posing Test developed by the researcher was used as a data collection tool. In the Problem Posing Test, students were expected to pose problems related to the field subject in geometry. Two structured problem posing situations, four semi-structured problem posing situations and two free problem posing situations are given. The case study method was used in the research. The research was carried out in four stages. In the first stage, the answers given by the students were analyzed by making a preliminary application. In the second stage, in line with the answers given by the students to the pre-application, the participants were trained in a technologically supported environment for a total of six lesoon hours. This training has been prepared in accordance with the curriculum of Ministri of Education. In the third stage, the students' answers were analyzed by making a final application. The permanence of the knowledge was examined in order to test whether the results of the training given 45 days after the last application were permanent. In the study, the data obtained from the pre-application, post-application and permanence of knowledge tests; mathematical language, data usage, suitability for the given situation, contextuality, and language and expression were evaluated in five different subclasses in total. In the preliminary application of the students; It has been determined that they give too much space to conceptual errors they do not follow the rules of language and expressions, and thet have difficulty in posing problems suitable fort he given situation. When the results of the last application were examined, it was determined that conceptual errors were reduced, they were more successful in posing problems suitable fort he given situation, and they were able to associate problems with daily life. When the results of the test on the permanence of knowledge were examined, it was determined that they were in parallel with the results of the last application. As a result, it has been determined that the education given in a technologically supported environment makes a significant difference in the development of students' problem posing skills. Based on this result, it is suggested that technology should be used in mathematics teaching fort he development of students' problem posing skills.