Farklı açılanmalarda tasarlanan modellerde polimerize edilen bir bulk fill kompozitin dönüşüm derecesi, su emilimi ve çözünürlük değerlerinin incelenmesi
Examination of degree of conversion, water sorption and solubility values of a bulk fill composite polymerized with different tilt angles
- Tez No: 751362
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA HARORLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı açılanmalar ile hazırlanan bir bulk fill kompozitin iki güncel ışık cihazı ile farklı mesafelerden polimerize edilmesinin ardından materyalin dönüşüm derecesi, su emilimi ve suda çözünürlük özellikleri üzerine olası etkilerinin in vitro olarak incelenmesidir. Yöntem: Farklı derecelerde açılandırılmış (90°, 75°, 60°, 45°), 4 mm derinliğe sahip silindirik teflon kalıplara yerleştirilen bir bulk fill kompozit rezin (Filtek Bulk Fill), iki farklı LED ışık cihazı (VALO Cordless, iLed Curing Ligt) ile üç farklı mesafeden (0 mm, 2 mm, 4 mm) ışıkla polimerize edildi. Toplam 24 grup her grupta 5 örnek olacak şekilde hazırlandı. Örneklerin dönüşüm dereceleri, Fourier Transform Infrared Spektrometre cihazı ile ölçüldü. Kompozitlerin 21 gün boyunca 37±1°C distile suda bekletilmesinin ardından, su emilimi ve suda çözünürlük değerleri ISO 4049:2009 spesifikasyonuna göre hesaplandı. Dönüşüm derecesi verilerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Üç Yönlü Varyans Analizi ve Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. Su emilimi ve suda çözünürlük sonuçları Kruskal-Wallis testi ile analiz edildi. Bulgular: Tüm örnekler arasında, en yüksek ortalama dönüşüm derecesi değeri (%41,55±4,38) polimerizasyon işleminin 90°'lik açılanma ile hazırlanan örneklere VALO ışık cihazının en yakın mesafeden uygulandığı grupta elde edilmiştir. Tüm örnekler arasında en düşük ortalama dönüşüm derecesi değeri (%8,97±4,59) ise, polimerizasyon işleminin 45°'lik açılanma ile hazırlanan örneklere iLED ışık cihazının 4 mm mesafeden uygulandığı grupta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the possible effects of a bulk-fill composite prepared with different slopes on the degree of conversion, water absorption, and water-solubility properties of the material in vitro after polymerization with two light-curing units at different distances. Method: A bulk-fill composite resin (Filtek Bulk Fill) placed in cylindrical teflon molds with 4 mm depth, angled at different degrees cured (90°, 75°, 60°, 45°), with two different LED light-curing units (VALO Cordless, iLed Curing Ligt). Curing was performed at three different distances (0 mm, 2 mm, 4 mm). A total of 24 groups were prepared with 5 samples in each group. The degrees of conversion of the samples were measured with the Fourier Transform Infrared Spectrometer device. After the composites were kept in distilled water at 37±1°C for 21 days, water absorption and water solubility values were calculated according to ISO 4049:2009 specification. Three-way Analysis of Variance and Duncan's multiple comparison test were used in the statistical analysis of the degree of conversion data. Water absorption and water solubility results were investigated by the Kruskal-Wallis test. Results: Among all samples, the highest mean degree of conversion value (41.55%±4.38%) was obtained in the group where the VALO light-curing unit was applied from the closest distance to the samples prepared with 90° angulation of the polymerization process. The lowest mean degree of conversion value (8.97±4.59%) was obtained in the group where the iLED light-curing unit was applied to the samples prepared with an angulation of 45°, from a distance of 4 mm.