Modelling an architectural design process
Mimari tasarım sürecinin modellenmesi
- Tez No: 758611
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mimarlık, gelişen teknolojilerden olduğu kadar, politik, sosyal, ekonomik pratiklerinden de etkilenmektedir. Bu bağlamda, mimarlık hizmetinin kapsamı da farklılaşmaktadır. Bu doğrultuda, tasarım sürecinin farklı metodolojiler ile yürütülmesi üzerine farklı çalışmalar yapılmaktadır. Yapı tasarım sürecinde, mimarın rolünün sorgulandığı, tasarımın belirli kriterler ve kısıtlar doğrultusunda makineler ile yapılabildiği, geçmiş örnekler üzerinden öğrenen sistemlerin tasarım yaptığı farklı modeller önerilmekte ve tartışılmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırma, tasarım sürecinde tasarımcının rolünün yeniden tanımlanarak mimari tasarım sürecini daha verimli kılmayı amaçlayan bir dizi model önerisi içermektedir. Araştırma sürecindeki temel motivasyon, mimarın, son ürün tasarımcısı olmasından ziyade, belirli sistem içerisindeki farklı aşamaları tasarlayan, tasarım sınırlarını çizen, potansiyellerini tanımlayan ve sınırlandırılmış bir tasarım kümesi oluşturacak sistemi geliştiren bir aktör olarak değişmesi üzerinedir. Buna göre, araştırma içeriğinde, ilk olarak günümüzde değişen mimarlık pratiği üzerine bir dizi araştırma ve söylem üretilecek ve mimari tasarımdan beklentinin nasıl değiştiği üzerine açıklamalarda bulunulacaktır. Akabinde ise, tasarım sürecine yönelik, farklı modeller önerilecek ve test edilecektir. İlk model, tüm elemanları ile, bir yapının parametrize edilmesi, tüm kısıtlarıyla birlikte tanımlanması üzerine şekillenecektir. İkinci model ise, ilk model eleştirilerinden doğacak şekilde kapsamlı (generic) çözümler üretmeyi amaçlayan üretken algoritmalar ile geliştirilmiş bir sistem olacaktır. Tasarım kümesi ve çözüm kümesi üzerine tartışmalar bu model üzerinden ilerleyecektir. Son model ise, ilk iki modelin eleştirileri üzerinden inşa edilmiş, tasarımcılar tarafından, tasarım sınırları ve beklentileri sistem içerisinde tanımlanmış, tasarlanmış elemanların oluşturduğu bir kütüphane içerisinden yön eylem metotları doğrultusunda optimizasyon sistemleri ile yapı tasarım sürecini daha verimli kılmayı amaçlayan bir sistemdir. Araştırma sonucunda ise, önerilen modellerin kıyasları yapılacak ve potansiyelleri tartışılacaktır. Yapı tasarım sürecinin daha verimli kılınması amacıyla önerilecek modellerin tasarım süreci üzerine etkileri tartışılacak ve mimarlık pratiğinin gelecekte nasıl şekillenebileceği üzerine düşünceler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Architecture is influenced by developing technologies as well as by political, social, and economic practices. In this context, the scope of architectural service also evolves. Accordingly, different studies are carried out on the execution of the design process with different methodologies. In the building design process, various models are proposed and discussed, in which the role of the architect is questioned. In this context, this research includes a series of model suggestions aimed at making the architectural design process more efficient by redefining the role of the architect. The primary motivation in the research process, is that the role of an architect can be described as not a final artefact designer, but rather as an actor who designs different stages within a specific system, defines the design boundaries, their potentials, and designs the system that will create a limited design set. Accordingly, in the research context, a series of exploration and discourses on today's changing architectural practice will be presented, and explanations will be given on how expectations from architectural design have changed. Subsequently, different models developed in this study will be presented, tested and evaluated for the design process. The first model is based on parameterizing a structure with all its elements and defining its constraints. The second model is a system developed with generative algorithms aiming to produce generic solutions regarding the feedback coming from the first model. Discussions on the design and solution sets are carried out on this model. On the other hand, the last model is a system built upon the experience of the first two models. Design limits and expectations are defined within the system with stored building components, and with operational research methodologies, it is tried to make the design process more efficient. In conclusion, the proposed models will be compared, and their potentials will be discussed. The effects of the proposed models on the design process to make the building design process more efficient will be examined, and ideas on how the architectural practice can be shaped in the future will be discussed.