Kronik karaciğer hastalığı ile takipli hastalarda özofagus varisleri derecesi ile karaciğer fibrozis derecesinin transient elastografi, fibrozis-4 skoru ve aprı skorları ile korelasyonunun araştırılması
Evaluation of the correlation of esophageal varices grade and liver fibrosis grade with transient elastography, fibrosis-4 score and apri score in patient followed with chronic liver disease
- Tez No: 751368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İSPİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Karaciğer sirozu, hepatosellüler yetersizlik ve portal hipertansiyon bulgularıyla seyreden ölümcül bir hastalıktır. Özofagus varisleri, siroz hastalarında portal hipertansiyonun ciddi bir sonucudur. Özofagus varislerini değerlendirmede endoskopi en sık kullanılan yöntemdir. Bu çalışmada, karaciğer siroz ile takipli hastalarda özofagus varislerinin varlığının ve derecesinin öngörülmesinde non invaziv parametlerin kullanılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Gastroenteroloji polikliniğinde kronik karaciğer hastalığı ile takipli 18-85 yaş arası, rutin olarak özofagogastroduodenoskopi, fibrozis açısıdan Fibroscan® yapılan hastalar alındı. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri kaydedildi. Hastalardan rutin olarak istenmiş olan hemogram, AST, ALT, albümin, INR, bilirubin değerleri kaydedildi. Hastaların APRI, FIB-4 skorları hesaplandı. Laboratuvar ve TE verilerinin varis ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya siroz tanılı 91 kişi alındı. Hastaların %46,15'i (n=42) kadın, %53,85'i (n=49) erkek idi. Özofagus varis saptanan hastaların %42,6'sı (n=23) kadın, %57,4'ü (n=31) erkek idi. Özofagus varisi saptanan hastaların yaşlarının medyan değeri 61(50,0-67,0) idi. Özofagus varisi olmayan hastaların %51,4 'ü (n=19) kadın, %48,6'ı (n=18) erkek idi. Varis olmayan hastaların yaşlarının medyan değeri 57 (49,0-62,0) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction : Liver cirrhosis is a fatal disease with hepatocellular insufficiency and portal hypertension symptoms. Esophageal varices are a serious consequence of portal hypertension in patients with liver cirrhosis. Endoscopy is the most commonly used method for the evaluation of esophageal varices. The aim of this study is to evaluate noninvasive predictors of presence and size of esophageal varices in liver cirrhosis patients. Material metod: Patients aged 18-85 who were followed up in our university gastroenterology clinic with chronic liver disease and routinely underwent esophagogastroduodenoscopy and transient elastography known as Fibroscan® in terms of fibrosis included in the study. Demographic features of the patients such as age, gender were recorded. Routine biochemical tests (CBC, AST, ALT, albumin, INR, bilirubin) were recorded. APRI and FIB-4 scores of the patients were calculated. The relationship between presence of varices and laboratory findings were assessed. Results: A total of 91 patient were included. 46,15% (n=42) were female 53,85% (n=49) were male. Of the patient with esophageal varices, 42,6% (n=23) were female and 57% (n=31) were male. The median age of patients with esophageal varices was 61(50-67). Of the patients without esophageal varices 51,4% (n=19) were female and 48,6% (n=18) were male. The median age of patients without esophageal varices was 57 (49-62).