Kaynaştırma öğrencilerinin derse katılım düzeylerinin sınıf öğretmenlerinin önleyici sınıf yönetimi stratejilerini kullanma düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mainstreaming students' classroom engagement levels and classroom teachers' use of preventive classroom management strategies
  1. Tez No: 751367
  2. Yazar: İREM DENİZ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada; kaynaştırma öğrencilerinin derse katılım düzeylerinin sınıf öğretmenlerinin önleyici sınıf yönetimi stratejilerini kullanma düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modellerinden korelasyonel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Amasya ilinde 2 farklı ilçede ilkokul 4. Sınıfta eğitim görmekte olan 24 kaynaştırma öğrencisi ve bu öğrencilerin sınıflarında görev yapmakta olan 21 sınıf öğretmeninden veri toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçlarını“Derse Katılım Envanteri”ve“Önleyici Sınıf Yönetimi Gözlem Formu”oluşturmaktadır. Yapılan analizler sonucunda a) kaynaştırma öğrencilerinin katılım düzeylerinin orta ve orta düzeyin biraz üzerinde olduğu, b) sınıf öğretmenlerinin önleyici sınıf yönetimi stratejisi kullanma düzeylerinin çoğunlukla“orta”düzeyde olduğu, c) öğretmenlik tecrübesi ve sınıf mevcudu gibi değişkenlerin öğretmenlerin strateji kullanımı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu, d) kaynaştırma öğrencilerinin davranışsal ve bilişsel katılım düzeylerinin öğretmenlerin önleyici sınıf yönetimi stratejilerini kullanma düzeyleri ile ilişkili olmadığı, e) öğretmenlerin kullandıkları önleyici sınıf yönetimi stratejilerinin kaynaştırma öğrencilerinin“katılmama”olarak ifade edilen uyumsuz-ders dışı davranışların sergilenmesini önlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between the classroom engagement levels of mainstreaming students and the level of classroom teachers' use of preventive classroom management strategies was examined. Correlational survey model, one of the descriptive survey models, was used in the study. Within the scope of the research, data were collected from 24 mainstreaming students studying in the 4th grade of primary schools in 2 different districts of Amasya and 21 classroom teachers working in the classrooms of these students. The data collection tools of the research are“The Classroom Engagement Inventory”and“Preventive Classroom Management Observation Form”. As a result of the analyses, a) the engagement levels of mainstreaming students are moderate and slightly above the medium level, b) the level of use of preventive classroom management strategy by classroom teachers is mostly at“moderate”level, c) variables such as teaching experience and class size have a negative effect on teachers' use of strategies. d) behavioral and cognitive engagement levels of inclusive students are not related to the level of teachers' use of preventive classroom management strategies, e) preventive classroom management strategies used by teachers prevent inclusive students from exhibiting inappropriate-of-task behaviors expressed as“disengagement”.