Atrofik mandibulaya yerleştirilen implantların sayı ve lokalizasyonunun simfiz bölgesinin kırılganlığına etkisi
The effect of number and localization of implants placed in the atrophic mandible on fragility of the symphysis region
  1. Tez No: 751388
  2. Yazar: FATMA MERVE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZVERİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Atrofik tam dişsiz hastalarda dişsizliği rehabilite etmek amacıyla implant destekli overdenture protezler tercih edilmektedir. Ancak bu implant uygulamalarının zaten atrofi nedeniyle dayanıklılığı azalmış olan mandibulanın frontal travmatik kuvvetler karşısındaki dayanıklılığını nasıl etkilediğine dair detaylı çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışma ile atrofik tam dişsiz mandibulalarda uygulanan geleneksel tam protez iki implant ve üç implant destekli overdenture protez sistemlerinin mandibulanın frontal travmatik kuvvetere karşı dayanıklılığına olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve metod: Bir adet atrofik mandibula bilgisayar ortamında modellendi. Bu modele geleneksel tam protez, iki implant destekli locator ataçmanlı overdenture protez, iki implant destekli bar ataçmanlı overdenture protez, üç implant uygulanan locater ataçmanlı overdenture protez, üç implant uygulanan bar ataçmanlı overdenture protez bilgisayar ortamında uygulanarak 5 farklı tedavi modeli simüle edildi. Tüm modellere simfiz bölgesinden frontal düzleme dik bir şekilde 1cm çapında dairesel alandan 2000N kuvvet uygulanarak statik lineer analizler gerçekleştirildi. Analizler sonucunda mandibula üzerinde oluşan Pmax, Pmin ve von Mises stres değerleri elde edildi. Bulgular: Orta hatta 3. İmplantın konulduğu modellerde oluşan stresler mandibulanın dayanıklılık seviyesini aşmıştır. İki implant uygulanan bar ataçmanlı overdenture protez uygulanan modellerde en düşük stresler oluşmuştur. Kondil ve angulus bölgesinde oluşan stresler mandibulanın dayanıklılık seviyesinin altında kaldı ve streslerin daha çok simfiz bölgesinde oluştuğu gözlemlendi. Bar ataçman kullanımın stresleri simfizden kondile dağıttığı gözlendi. Sonuçlar: Tam dişsiz atrofik mandibulaya sahip hastalarda implantların birbirine bağlandığı bar ataçmanlı overdenture protez modellerinde mandibulaya frontal travmatik kuvvet uygulandığında özellikle de simfiz bölgesinde daha çok stres oluştuğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte orta hatta konulan 3. implantın mandibula kırılganlığını arttırdığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Atrofik tam dişsiz mandibula; Dental implant; Overdenture; Sonlu eleman analizi; Travmatik kuvvet
Özet (Çeviri)
Objective: Implant-supported overdenture prostheses are preferred to rehabilitate edentulous patients in atrophic edentulous patients. However, there are no detailed studies on how these implant applications affect the endurance of the mandible, which has already decreased due to atrophy, against frontal traumatic forces. In this study, it is aimed to evaluate the effects of traditional full denture two-implant and three-implant supported overdenture prosthesis systems applied in atrophic fully edentulous mandibles on the endurance of the mandible against frontal traumatic forces. Materials and methods: An atrophic mandible was modeled in a computer environment. Traditional full denture, two implant supported locator attachment overdenture prosthesis, two implant supported bar attachment overdenture prosthesis, three implanted locater attachment overdenture prosthesis, three implanted bar attachment bar attachment overdenture prosthesis were applied in computer environment to simulate 5 different treatment models. Static linear analyzes were performed by applying 2000N force from a circular area of 1 cm diameter perpendicular to the frontal plane from the symphysis region to all models. As a result of the analyses, Pmax, Pmin and von Mises stress values on the mandible were obtained. Results: The stresses occurring in the models with the 3rd implant placed in the midline exceeded the endurance level of the mandible. The lowest stresses occurred in the models with bar attachment overdenture prosthesis applied with two implants. The stresses occurring in the condyle and angulus region remained below the endurance level of the mandible, and it was observed that the stresses occurred mostly in the symphysis region. It was observed that the use of bar attachment distributed the stresses from the symphysis to the condyle. Keywords; Atrophic edentulous mandible, Dental implant; Overdenture; Finite element analysis; Traumatic force