Koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda aterosklerozun mitokondriyal dna gen mutasyonu ile ilişkisinin araştırılması
Research the relationship of atherosclerosis with mitochondrial dna gen mutation in patients with coronary bypass surgery
  1. Tez No: 751389
  2. Yazar: EMRE EBEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN, DOÇ. DR. ALİ İHSAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ateroskleroz atar damarları etkileyen patolojik sürecin sonucudur. Atardamarlar da plak adı verilen yapılar ile dolaşıma engel olan sistematik bir hastalıktır. Hayati öneme sahip kalp, beyin gibi organlarda yeterli perfüzyon sağlanmayarak kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Mitokondriyal Deoksiribo Nükleik asit (mtDNA) ökaryotik canlılarda Deoksiribo Nükleik asit (DNA) 'in küçük bir bölümüdür. Hücrelerin çekirdek kısmı dışında mitokondri organellerinde bulunan bağımsız bir DNA parçasıdır. Çekirdekte bulunan DNA 'da iki yönlü bilgi akışı olduğu için bazı kodlamaların eksik, yetersiz olması sonucu bilgiler anlamsız hale gelebilmektedir. Mitokondriyal kalıtımın döllenme evresinde sperm mitokondri tarafından itici güç ile kuyruk kısmında bulunmakta ve bazen de kaybolmaktadır. Kalıtımın çoğu zaman maternalik yapı oluşturması ile evrim takip edilerek çok önemli bilgilere ulaşılabilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ateroskleroz mtDNA mutasyonu ile ilişkisi farklı gen bölgelerinde olduğu ispatlanmıştır. Yeni keşfedilen bu mutasyonlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için daha çok araştırma yapılması ve bilinmeyen özelliklerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a result of the pathological process affecting the arteries. It is a systematic disease that prevents circulation with structures called plaque in arteries. It causes permanent damage by not providing sufficient perfusion in organs such as heart and brain. It is a small part of (DNA). Apart from the nucleus of cells, it is an independent piece of DNA found in mitochondrial organelles. Since the DNA in the nucleus has a two-way flow of information, the information may become meaningless as some coding is incomplete and insufficient. Sperm mitochondria in the fertilization phase of mitochondrial inheritance. It is located in the tail part with the driving force and sometimes disappears. When the inheritance often forms a maternal structure, very important information can be obtained by following evolution. In recent studies, the relationship between atherosclerosis and mtDNA mutation has been proven to be in different gene regions. In order to get more detailed information about these newly discovered mutations, more research and unknown features have to be revealed.