Analysis of evacuation effectiveness in sports facilities
Spor yapılarında tahliye etkinliğinin analizi
  1. Tez No: 751391
  2. Yazar: HATİCE TORAMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YAĞMUR TOPRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Spor yapılarının sayısı dünyada ve ülkemizde giderek artmaktadır. İleri teknoloji yapım teknikleri, karmaşık strüktürleri ve yüksek insan kapasiteleri ile dikkat çekici olan bu yapıların emniyet tehdidi gibi bir sorunu vardır. Bu karmaşık yapılarda, tarih boyunca, çökme, yangın, patlama veya terör saldırıları görülmüştür. En önemlisi ise barındırdıkları büyük nüfus yoğunluklarıyla, yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan izdihamlara neden olabilirler. Bu noktada, bu yapılarda kullanıcı yürüme hızı tahliye etkinliğinde önem kazanmaktadır. Bu çalışmada kapalı spor salonlarının tahliye süreleri üzerinde çalışılmıştır. Spor salonlarının tahliyesinde, kullanıcı yürüme hızlarının tahliye sürelerine etkileri araştırılmıştır. Literatürdeki kullanıcı yürüme hızları üzerinden, spor yapıları için optimum yürüme hızları hesaplanmış ve bu hızların tahliye süreleri ölçülmüştür. Bu çalışma için danışmanın yönlendirmesiyle İstanbul Esenler Kapalı Spor Salonu projesi seçilmiş ve tahliye analizi için Pathfinder programında simülasyon yapılmıştır. Pathfinder, kolaylıkla ulaşılabilen ve tahliye analizi için akademik çalışmayı destekleyen bir programdır. Projedeki sabit koltuk sayısı dikkate alınarak, modele 8828 kullanıcı tanımlanmıştır. Kapalı spor salonunun tahliye sürelerini ölçmek için, programın varsayılan kullanıcı yürüme hızı (1,19 m/s), spor yapılarının kadın-erkek kullanım oranlarına göre literatürden elde edilen yürüme hızı (1,384 m/s) ve gerçek olaylar ve tatbikatlardan elde edilen yürüme hızı (2,5 m/s) olmak üzere üç farklı kullanıcı yürüme hızı belirlenmiştir. Analizler sonucunda en uzun tahliye süresi 10,74 dk. (senaryo1-1,19 m/s yürüme hızı) en kısa tahliye süresi ise 7,14 dk. (senaryo 3-2,5 m/s yürüme hızı) olarak ölçülmüştür. 1,384 m/s yürüme hızına sahip 2. senaryonun tahliye süresi ise 9,14 dk. olarak ölçülmüştür. Ayrıca, 2. Senaryoda, kapalı spor salonunun alt çanak ve üst çanak tahliye süreleri ölçülmüş ve alt çanak tahliye süresinin 2,98 dk., üst çanak tahliye süresinin ise 9,01 dk. olduğu gözlenmiştir. Tezin sonucunda, kapalı spor salonlarında kullanıcı yürüme hızının artmasının tahliye süresini kısalttığı ve tatbikatlarda ve gerçek olaylarda ortaya çıkan tahliye sürelerinin simülasyon sonuçlarından daha kısa olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, alt çanak ve üst çanak tahliye sürelerinin aynı olmadığı, üst çanak tahliye süresinin toplam tahliye süresine çok yakın olduğu gözlenmiştir. Son olarak, daha fazla seyirci kapasitesine sahip üst çanakta, merdiven-koridor birleşimlerinin, kuyruk yoğunluklarının ve sıkışmaların, alt çanaktan daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of sports venues in the world and in our country is growing. These buildings, which are striking with their advanced technology construction techniques, complex structures, and high human capacities, face a safety threat. In these complex structures, collapse, fire, explosion or terrorist attacks have been seen throughout history. Most importantly, their high population densities can cause stampedes, which can result in injuries or death. At this point, the building user's walking speed becomes important in evacuation efficiency. The evacuation times of indoor sports halls have been researched in this study. The effects of user walking speed on indoor sports hall evacuation times have been investigated. The optimum walking speeds for sports venues were calculated based on user walking speeds in the literature, and the evacuation times of these speeds were measured. İstanbul Esenler Sports Arena was chosen with the guidance of the supervisor for the study and examined by simulation in the Pathfinder Software for evacuation analysis. Pathfinder is an easily accessible program that allows for academic research on evacuation analysis. 8828 occupants are defined in the model based on the fixed number of seats. Three different user walking speeds (the program's default user walking speed – 1.19 m/s, the walking speed obtained from the literature according to the male-female usage ratios of the sports venues – 1.384 m/s, and the walking speed obtained from real events and drills – 2.5 m/s) were determined to measure the evacuation times of the indoor sports hall. According to the results, the longest evacuation time is 10.74 min. (scenario 1-1.19 m/s), the shortest evacuation time is 7.14 min. (scenario 3-2.5 m/s). The evacuation time of scenario 2 with a walking speed of 1.384 m/s, is 9.14 min. In addition, the lower and upper bowl evacuation times of the indoor sports hall were measured in scenario2, and it was observed that the lower bowl evacuation time is 2.98 min. and the upper bowl evacuation time is 9.01 min. As a conclusion of the thesis, it was determined that increasing user walking speed in indoor sports halls decreases the evacuation time, and the evacuation times in drills and real events are much shorter than in simulation results. Furthermore, it was observed that the evacuation times of the lower and the upper bowls are not the same, and the evacuation time of the upper bowl is very close to the total evacuation time. Finally, it was observed that the stair-corridor mergings, queuing densities, and accumulation are higher in the upper bowl which has more spectator capacity than in the lower bowl.