Diyetisyen ve diyetisyen adaylarının bütüncül ve fonksiyonel beslenmeye ve tıbba yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes of dieticians and dietician candidates towards holistic and functional nutrition and medicine
- Tez No: 751396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAKIRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma diyetisyen ve diyetisyen adaylarının fonksiyonel tıp ve bütüncül ve fonksiyonel beslenme ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla Mayıs 2021- Temmuz 2021 tarihleri arasında 18-64 yaş arası gönüllü diyetisyen ve diyetisyen adayı toplam 390 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından“anket yöntemi”kullanılarak online olarak toplanmıştır. Fonksiyonel tıp/bütüncül ve fonksiyonel beslenmeye yönelik yaklaşımı değerlendirmek amacıyla bütüncül ve fonksiyonel tıbbi beslenme terapisi radyali, diyetisyen ve diyetisyen adaylarının tamamlayıcı tıbba yönelik bilgi düzeylerini ölçmek üzere Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) ve bütünleştirici tıbba yönelik tutumlarının değerlendirilebilmesi için Bütünleştirici Tıp Tutum Anketi (Integrative Medicine Attitude Questionnaire-IMAQ) kullanılmıştır. Diyetisyenlerin diyetisyen adaylarına kıyasla fonksiyonel tıp ve bütüncül ve fonksiyonel beslenme terimini duyma oranı daha yüksektir (p0,05). Eliminasyon diyeti, GAPS, FODMAP ve mitokondriyal beslenme diyetinin uygulanabilir olduğunu ifade edenlerin oranı diyetisyenlerde daha yüksektir. Diyetisyenler beslenme durumunu değerlendirirken bütüncül ve fonksiyonel tıbbi beslenme terapisi radyali bileşenlerinden öncelikli olarak yaşam tarzı, alerjenler ve intoleranslar, olumsuz düşünceler ve inançlar, sistem işaretleri ve semptomlarını, diyetisyen adayları ise yaşam yarzı, alerjenler ve intoleranslar, olumsuz düşünceler ve inançları her zaman değerlendireceklerini belirtmiştir. Diyetisyenler, diyetisyen adayları ve öğretim üyelerine kıyasla bütüncül tamamlayıcı ve alternatif tıbba karşı daha pozitif tutum göstermektedir (p10 yıl üzeri çalışanların
Özet (Çeviri)
This study was carried out on a total of 390 volunteer dietitians and dietitians between the ages of 18-64, between May 2021 and July 2021, in order to evaluate the attitudes of dietitians and dietitians about functional medicine and holistic and functional nutrition. The research data were collected online by the researcher using the“survey method”. In order to evaluate the approach towards functional medicine/integrative and functional nutrition, holistic and functional medical nutrition therapy radial, Integrative Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale (BATAS) to measure the knowledge level of dietitians and dietitians about complementary medicine, and Integrative Medicine to evaluate their attitudes towards integrative medicine The Integrative Medicine Attitude Questionnaire (IMAQ) was used. Compared to dietitians, dietitians have a higher rate of hearing the terms functional medicine and holistic and functional nutrition (p0.05). The rate of those who stated that elimination diet, GAPS, FODMAP and mitochondrial nutrition diet are applicable is higher in dietitians. Dietitians stated that they will always evaluate lifestyle, allergens and intolerances, negative thoughts and beliefs, system signs and symptoms, and dietitians will always evaluate life style, allergens and intolerances, negative thoughts and beliefs, while evaluating nutritional status. Dietitians show more positive attitudes towards holistic complementary and alternative medicine compared to dietitians and faculty members (p10 years in their profession have more positive attitudes than those who work for