Tükenmez kalemlerin yapisinda bulunan çözücülerin gaz kromatografisi kütle spektrometresi (GC-MS) ile tayini
Determination of solvents in the ballpoint pens ink by gas chromatography mass spectrometry(GC-MS)
  1. Tez No: 751397
  2. Yazar: EDA KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU, DR. DİLEK SALKIM İŞLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Adli Bilimler; suçun aydınlatılmasında birçok bilim dalının beraber çalıştığı multidisipliner bir alandır. Adli Belge incelemesi dava konusu olan belgeler, üzerinde yapılmış olan müdahalelerin neler olduğunu ve bunların analizini yaparak adaletin yerini bulması için yargı sistemine hizmet eden inceleme alanıdır. Yargı sisteminin adli uzmanların cevaplamasını istediği en önemli soru belgenin ne zaman oluşturulduğudur. Bu sorunun cevabı için adli belge uzmanları yıllar boyunca mürekkebin içinde bulunan boyalar, reçineler ve çözücülerin zaman içindeki değişimlerini incelemişlerdir.Bu değişimlerin tespiti için çok sayıda metot ve yöntem geliştirmeye çalışmışlardır. Bu yöntemlerden biride mürekkebin yaşlanmasına bağlı olarak çözücü analizidir. Öte yandan mürekkebin yaşlanması, çeşitli parametrelere (sıcaklık, ışık, nem vb.) bağlı olduğundan tespiti bir o kadar zor olmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar incelendiğinde fenoksietanolün zamana bağlı değişiminin mürekkep yaş tayini için elverişli olduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında; belge sahteciliği tespitinde kullanılmak üzere, tükenmez kalem mürekkep çözücülerinin gaz kromatografisi- kütle spektrometresinde tespitine imkan veren metot geliştirilerek, yaş eğrileri çizildi. Geliştirilen bu metot sayesinde belgelerin oluşturulma tarihleri hakkında yorum yapılabilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic Science is a multidisciplinary field in which many branches of science work together in the elucidation of crime. It is a document investigation field that serves justice in the elucidation of document forgery. Forensic Document examination is an field that analyzes what interventions have been made on the documents that are the subject of a lawsuit and what they are. The most important question that the judicial system wants forensic document experts to answer is when the document was created. To answer this question, forensic document specialists have studied the changes in time of dyes, resins and solvents contained in ink over the years. They have tried to develop a several number of methods and procedure for detecting these changes. One of these methods is solvent analysis due to the aging of the ink. On the other hand, aging of ink depends on various parameters (temperature, light, humidity, etc.) that's why it is so difficult to determine. When recent studies were examined, it was observed that the time-dependent change of phenoxyethanol was favorable for ink age determination. In this thesis study, age curves were drawn by developing a method that allows the detection of ballpoint pen ink solvents by gas chromatography-mass spectrometer for use in document forgery detection. According to this developed method, it is predicted that comments can be made on the dates of creation of documents.