Kapadokya bölgesi geleneksel konutlarının mekânsal bağlamda kural tabanlı analizi
Rule-based analysis of traditional houses of Cappadocia Region in spatial context
  1. Tez No: 751413
  2. Yazar: YUSUF BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kapadokya Bölgesi, kayadan oyma yerleşimleri, yığma yapıları ve topografya ile birleşen geleneksel mimari kent dokusuyla doğa ile tarihin bütünleştiği bir yerleşim yeridir. Yerel volkanların patlaması sonucu oluşan tüf katmanlarının, milyonlarca yıl devam eden rüzgâr ve yağmur aşındırması ile bölgenin oluşumu başlamış ve günümüzde hala devam etmektedir. Bölgeyi kaplayan tüf katmanlarının kolay şekil verilebilir olmasının avantajıyla bu katmanların içi oyularak barınma amacıyla kullanılmıştır. Yöre halkının taş işçiliğinin gelişmesiyle inşa edilen kaya oymalarla birleşen yığma yapıları, bölgeye özgü bir mimari kimlik kazandırmıştır. Bu tez çalışmasında bölgeye özgü mimari dili anlamak ve geleneksel konutların biçimleniş kurallarını çözümlemek amacıyla Uçhisar, Ürgüp ve Göreme'de yer alan özgünlüğünü koruyan geleneksel konutların kural tabanlı bir analiz yöntemi olan biçim grameri ile mekânsal bağlamda analiz etmek amaçlanmıştır. Geleneksel konutlar üzerinden vaziyet planı, kat planı ve kesit ölçeğinden oluşan 3 aşamalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Vaziyet ölçeğinde yapının üst ölçekte avlu ve sokak ile kurduğu ilişki, plan ölçeğinde mimari bileşenlerin mekânsal bağlamda biçimleniş kuralları, kesit ölçeğinde ise yapının topografya ile kurduğu ilişki biçim grameri ile analiz edilmiştir. Kapadokya geleneksel konutları üzerinden yapılan bu biçim grameri çalışması ile geleneksel konutların plan oluşum kuralları çözümlenmiştir. Bu çalışmayla, bölgedeki geleneksel konut tasarımındaki öncelikler belirlenerek, çalışma sonucunda ulaşılan verilerin bölgedeki yeni tasarımlar için bir altlık oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cappadocia Region is a settlement where nature and history are integrated with rockcarved settlements, masonry constructions, and traditional architectural urban texture combined with topography. The formation of the region started with wind and rain erosions of the tuff layers formed as a result of the eruptions of local volcanoes for millions of years and still continues today. With the advantage that the tuff layers covering the region are easily shaped, these layers have been carved and used for sheltering purposes. The masonry structures combined with the rock carvings built by the development of the stonemasonry of the local people have given a unique architectural identity to the region. In this thesis, it is aimed to analyze the conventional houses preserving their originality in Uçhisar, Ürgüp, and Göreme in a spatial context with a shape grammar, which is a rule-based analysis method, to understand the architectural language specific to the region and to analyze the formation rules of conventional houses. A three-stage analysis consisting of layout plan, floor plan, and section scale was carried out on conventional houses. The relationship of the building with the courtyard and the street at the layout scale, the rules of formation of the architectural components in the spatial context at the plan scale, and the relationship between the building and the topography at the section scale were analyzed by shape grammar. The plan formation rules of conventional houses were analyzed with this shape grammar study, which was made on the traditional houses of Cappadocia. With this study, it is aimed to determine the priorities in the conventional housing design in the region and to form a base for the new designs in the region with the data obtained as a result of the study.