Menisküs yırtığı olan hastalarda femoral kondil morfolojisinin değerlendirilmesi
Evaluation of femoral condyle morphology in patients with meniscus tear
- Tez No: 751428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan en yaygın hastalıklardan biri olan menisküs yırtığı hastalığında, femoral kondil kıkırdağı ve patellar kondil kıkırdağı morfolojisi değerlendirildi. Diz eklemine ait morfometrik ölçümler yapılarak femoral kondil kıkırdağı ve patellar kondil kıkırdağı ile meniküs yırtığı hastalığı arasında bir ilişkinin var olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan ve menisküs yırtığı tanısı alan 84 kişiden oluşan hasta grup (35 erkek, 49 kadın) ile menisküs yırtığı tanısı almayan, başka sebeplerle MRG yapılan 60 kişiden oluşan kontrol grubu (35 erkek, 25 kadın) yer almaktadır. Çalışmada, yaş parametresi; 1. yaş grubu 18-29 yaş 41 kişi, 2. yaş grubu 31-40 yaş 38 kişi ve 3. yaş grubu 41-55 yaş 71 kişi şeklinde gruplandırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen proton dansite (PD) ağırlıklı manyetik rezonans (MR) görüntülerinde sagittal kesit üzerinde femoral kondil ve patellar kondillerin kıkırdak hacimleri ile yüzey alanları ölçülürken Femur-Tibia en kısa mesafe, T1 ağırlıklı MR görüntülerinde koronal kesit üzerinde ölçüldü. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında menisküs yırtığı hastalarında total femoral kondil kıkırdak hacmi (TFKKH), total femoral kondil kıkırdak yüzey alanı (TFKKYA), patellar kondil kıkırdak hacmi (PKKH), patellar kondil kıkırdak yüzey alanı (PKKYA) ve Femur-Tibia en kısa mesafe parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı saptandı (p>0,05). Menisküs yırtığı hastalarında ve kontrol grubunda erkeklerin kıkırdak hacimleri, yüzey alanları ve Femur-Tibia en kısa mesafe'leri kadınlara kıyasla daha büyük olduğu saptandı (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
In this study, the morphology of the femoral condyle cartilage and patellar condyle cartilage was evaluated in meniscal tear disease, which is one of the most common diseases that limit activities of daily living. It was aimed to determine whether there is a relationship between the femoral condyle cartilage and patellar condyle cartilage and meniscus tear disease by making morphometric measurements of the knee joint. The study included 84 patients (35 males, 49 females) who underwent magnetic resonance imaging (MRI) and were diagnosed with meniscal tear, and a control group (35 males, 25 females) of 60 patients who were not diagnosed with meniscal tear and underwent MRI for other reasons. In the study, the age parameter; The 1st age group is 18-29 years old 41 people, the 2nd age group is 31-40 years old 38 people, and the 3rd age group is 41-55 years old 71 people. In the proton density (PD) weighted magnetic resonance (MR) images included in the study, the cartilage volumes and surface areas of the femoral condyle and patellar condyles were measured on the sagittal section, while the Femur-Tibia shortest distance was measured on the coronal section in the T1-weighted MR images. Compared with the control group, total femoral condyle cartilage volume, total femoral condyle cartilage surface area, patellar condyle cartilage volume, patellar condyle cartilage surface area and Femur-Tibia shortest distance parameters in meniscal tear patients no statistically significant differences were found (p>0.05). Cartilage volumes, surface areas, and Femur-Tibia shortest distance were found to be greater in men in meniscal tear patients and in the control group compared to women (p=0.0001).