Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda cerrahi zamanlamanın klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkisi
The impact of surgical timing on clinical and functional results in anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 643151
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: 2014 - 2018 yılları arasında İstanbul SUAM Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü nedeniyle ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirildi. Rekonstrüksiyona kadar geçen sürenin klinik sonuçlara ve eşlik eden diz içi lezyonların sıklığına etkisinin incelenmesi ve paylaşılması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: 2014 – 2019 yılları arasında tek demet anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılmış, cerrahi sonrası 6 ayını doldurmuş, rehabilitasyon programına uyan, takipleri düzenli (6-60 ay, ortalama 29 ay), cerrahi sonuçları etkileyecek ek yaralanmaları olmayan, rerüptür gelişmemiş 177 hasta (11 kadın, 166 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastalar operasyona kadar geçen süreye göre 0-6 ay, 7 – 12 ay ve 12 ay ve üstü şeklinde 3 gruba ayrıldı. Hastaların eşlik eden diz içi lezyon sıklığı, eşlik eden menisküs yırtıklarının tedavisi, KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Scale), Lysholm ve Tegner skorları, eklem hareket açıklığı, ağrı skorları, normal yaşam ve spora dönme süreleri değerlendirilererk klinik sonuçlar ortaya kondu. Bulgular: Tüm hastaların KOOS, Lysholm ve Tegner skorları sırasıyla ortalama 86,7, 87,5 ve 4,3 saptandı. Medial menisküs yırtık sıklığı %43,4, lateral menisküs yırtık sıklığı ise %19,8 bulundu. Hastaların %24,3'ünde ise medial kondil kıkırdak lezyonuyla karşılaşıldı. İlk 6 ayda opere olan hastaların KOOS değerleri ortalama 89,4, medyan 91,1 bulunurken; 12 ayın üzerinde skorun ortalama 82,4 ve medyan 82,7'ye düştüğü gözlendi. Lysholm skorunda da paralel sonuçlar gözlenirken; son takipteki Tegner aktivite skoru gruplar arasında farklılık göstermedi. Eşlik eden lezyonlar gruplara göre değerlendirildiğinde bu 3 grubun medial menisküs yırtığı sıklığı sırasıyla %32,5, %37 ve %64,7 bulundu. Lateral menisküs yırtığı sıklığı ise sırasıyla %20, %15,2 ve %23,5 saptandı. Sonuç: Gruplar arasında en iyi klinik sonuçlar ilk 6 ayda opere olan grupta alınmıştır. 12 aydan daha fazla geciktirilen grupta ise eşlik eden menisküs ve kıkırdak lezyonlarının insidansının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to analyze the correlation of time to anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction with the functional outcomes and prevalence of concomitant intraarticular lesions. Methods: 177 patients (11 females and 166 males) who undergone ACL reconstruction in Istanbul Education and Research Hospital between 2014 and 2019 were enrolled in this study. Patients were stratified into three groups based on the time from injury to surgery (≤6 months vs. 7-12 months vs. >12 months). Functional outcomes were evaluated with standardized tests such as KOOS, Lysholm, and Tegner activity scores. Range of motion (ROM), pain, time of return to work and sport and intraarticular lesions were compared between groups. Results: Mean KOOS, Lysholm, and Tegner activity scores were 86,7, 87,5, and 4,3 for this cohort. The prevalence of medial and lateral meniscus tears was %43,4 and %19,8 respectively. %24,3 patients had medial femoral condylar chondral lesion with varying severity. Patients who underwent ACL reconstruction within 6 months after injury had a better functional outcome compared to other groups (mean KOOS; 89,4 vs. 86,7 vs. 82,4). There were no significant differences between Tegner activity scores at the time of the last check-up. Accompanying medial meniscus lesion incidence was %32,5, %37, and %64,7 respectively which showed a significant increase after 12 months. Lateral meniscal lesions showed no correlation with time to surgery. Conclusion: Best functional outcomes were achieved with patients that undergone reconstruction in 6 months. After 12 months we have seen a sharp increase in the prevalence of concomitant lesions.