Erişkinlerde ön çapraz bağ yaralanmalarında hill sachs lezyonu benzeri kemik iliği ödemi paterninin sıklığı ve ek yaralanmalarla ilişkisi
The frequency of hill sachs lesion-like bone marrow edema pattern in anterior cruciate ligament injuries in adults and its relationship with concomitant injuries
  1. Tez No: 886665
  2. Yazar: ULAŞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda hedeflenen, akut tam kat ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtığı tanılı hastalarda kemik iliği ödemi (KİÖ) yerleşimlerinin incelenmesi ve anterior omuz çıkığı benzeri mekanizmayı düşündüren (Hill-Sachs benzeri) paternlerin sıklığının gösterilmesidir. Ayrıca KİÖ bulgularının diğer parametrelerle olan ilişkileri, eşlik eden diğer yaralanmaların sıklıkları ve menisküs yaralanmalarının KİÖ yerleşimleri/paternleri ve diğer parametrelerle olan ilişkileri incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Manyetik rezonans görüntülemede akut tam kat ÖÇB yırtığı saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. KİÖ'nün yerleşimleri ve Hill-Sachs benzeri paternlerin sıklıkları araştırıldı. Eşlik eden bağ, menisküs, kemik/kıkırdak yaralanmaları incelendi. Eşlik eden menisküs yaralanmaları ile KİÖ yerleşimleri/paternleri, morfometrik ölçümler, yaş ve cinsiyet arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 68 hasta dahil edildi. En sık ödem görülen bölgeler tibial platonun posterolaterali (PL, %70.6), posteromediali (PM, %51.5) ve lateral femoral kondilin orta bölümüydü (LFO, %51.5). Hill-Sachs benzeri paternler %32.35-50.00 oranlarında görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the aim is to examine the locations of bone marrow edema (BME) in patients diagnosed with acute full-thickness anterior cruciate ligament (ACL) tears and to demonstrate the frequency of patterns resembling an anterior shoulder dislocation mechanism (Hill-Sachs-like). Additionally, the study will investigate the relationships of BME findings with other parameters, the frequency of accompanying other injuries, and the relationships between meniscus injuries and the locations/patterns of BME and other parameters. Materials and Methods: Patients with acute full-thickness ACL tears identified on magnetic resonance imaging (MRI) were included in the study. The locations of BME and the frequencies of Hill-Sachs-like patterns were investigated. Accompanying ligament, meniscus, bone/cartilage injuries were examined. The relationships between accompanying meniscus injuries and BME locations/patterns, morphometric measurements, age, and gender were evaluated. Results: A total of 68 patients were included in the study. The most common regions of edema were the posterolateral tibial plateau (PL, 70.6%), the posteromedial tibial plateau (PM, 51.5%), and the central region of the lateral femoral condyle (LFO, 51.5%). Hill-Sachs-like patterns were observed in 32.35%-50.00% of cases.