Tokat ilinde meydana gelen bakteriyel gıda zehirlenmelerinin tıbbi mikrobiyoloji ve gıda mikrobiyolojisi açısından incelenmesi
Investigation of occurring bacterial food poisoning in terms of medical microbiology and food microbiology in Tokat
- Tez No: 751457
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışma ile Tokat il merkezinde meydana gelen bakteriyel gıda zehirlenmelerinde izole edilen bakterilerin tıbbi mikrobiyoloji ve gıda mikrobiyolojisi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla il merkezindeki üniversite hastanesi ve devlet hastanesine 2015-2020 yılları arasında bakteriyel gıda zehirlenmesi ön tanısıyla başvuran 1054 hasta ve aynı yıllarda gıda kontrol laboratuvarında zehirlenme numunesi olarak çalışılan 104 yemek numunesi retrospektif olarak incelenmiştir. En fazla bakteriyel gıda zehirlenmesinin %52,8 (n=556) ile kadınlarda ve %34,8 (n=367) ile 10-19 yaş aralığında görüldüğü tespit edilmiştir. Yıllara göre vaka sayılarına bakıldığında en fazla 2016 ve 2019 yıllarında aylara göre vaka sayılarına bakıldığında ise mart ve haziran aylarında olduğu görülmüştür. Vakaların kültür sonuçlarına bakıldığında sırasıyla Salmonella spp., E.coli ve S. aureus izole edildiği belirlenmiştir. Gıda numunelerinde ise 104 yemek numunesinin 22'sinde üreme olduğu ve sırasıyla Salmonella spp., E.coli, B.cereus ve S. aureus izole edildiği tespit edilmiştir. 2016 yılındaki salgına ait gıda numunelerinde üreme olmadığı 2019 yılındaki salgına ait gıda numunelerinde ise B. cereus, E. coli, S. aureus ve Salmonella spp. izole edildiği ve bu yıla ait hastanedeki kültür sonuçları ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed comparing the bacterias that have been ısolated from bacterial food poisining in the Center of Tokat provience from the aspect of medical microbiology and food microbiology. For this purpose, 1054 patients who applied to the university hospital and state hospital in the city center with a preliminary diagnosis of bacterial food poisoning between 2015-2020 and 104 food samples examined as poisoning samples in the food control laboratory in the same years, were retrospectively analyzed. It has been observed that most of the bacterial food poisining is in women with 52.8% (n=556) and in the 10-19 age group with 34.8% (n=367). When we examine by the years most of the cases are seen at year 2016 and 2019. When we examine the cases by month most of the cases occur in march and june. When the culture results of the cases are evaluated Salmonella spp., E. coli and S. aureus were determined to be isolated. It was determined that 22 of 104 food samples had growth and Salmonella spp., E. coli, B. cereus and S. aureus were isolated, respectively. There was no reproduction in the food samples of the 2016 outbreak. In the food samples 2019 outbreak, B. cereus, E. coli, S. aureus and Salmonella spp. were isolated and it was found to be compatible with the culture results performed at the hospital this year.