7. sınıf öğrencilerinin denklik algılarına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on the perceptions of equivalence of 7th grade students
- Tez No: 751476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı oran orantı konusu kapsamında ortaokul matematik öğretmenlerinin, 7. Sınıf öğrencilerinin denklik eşitlik kavramlarını nasıl algıladıkları, öğrencilerin denklik algılarının denklikle ilişkili konuları anlamlandırmayı nasıl etkilediği, bunların yanı sıra denklik algılarının oran-orantı problemleri çözme stratejilerini ve performansı nasıl etkilediği yönünde görüşlerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim güz yarıyılı döneminde Siirt ili merkez ilçesinde 7. Sınıf derslerini okutan 24 matematik öğretmeni oluşturmuştur. Nitel yöntemlerden fenomenolojik desenle yürütülen bu çalışmada veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmacının yazdığı soruların alan uzmanları görüşünden geçerek, uzman önerileri dâhilinde tekrar düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler zoom programı veya yüz yüze gerçekleştirilmiş ve görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin görüşlerinden, 7. Sınıf öğrencilerinin denklik ve eşitlikle ilgili tanımlamalarında ağırlıklı olarak kavramsal bilgi eksiklerinin ve kavram yanılgılarının olduğu, bununla birlikte doğruya yakın tanımlamaların da mevcut olduğu öğrencilerin bir bütün olarak denklik kavramına tamamen yabancı olmadıklarına ve ulaşılmıştır. Benzer olarak öğretmenlerin eşitlik ve denklik kavramlarına yönelik tanımlarında eksik ya da hatalı bilgilerin olduğu görülmüştür. Yine öğretmenlerin görüşlerinden öğrencilerin denk kesir, oran-orantı eşitlik denklem gibi bazı konularda bir takım bilgileri temellendirebildikleri bununla birlikte denk kesir orantı konuları arasındaki benzerliği kısmen de olsa fark ettikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin eşitlik ve denklik kavramlarını ayırt edemedikleri bu yüzden birbiri yerine kullandıkları ayrıca eşitliğe dair işlemsel anlayışın 7. Sınıfta bile devam ettiği saptanmıştır. Öğretmenlerin ifadelerinden öğrencilerin genelinin oran orantı problemlerinde ezbere metodlar (içler dışlar çarpımı, doğrusal çarpım) kullandıkları bununla birlikte denklik algısı gelişmiş öğrencilerin orantısal akıl yürüterek cevaba ulaşma ve sezgisel stratejileri kullanma(birim oran, denk kesir, değişim çarpanı) eğiliminde olduklarına ulaşılmıştır. Son olarak öğrencilerin denklik algılarının oran orantı problemlerinde performanslarını buna bağlı olarak başarılarını olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of secondary school mathematics teachers on how 7th grade students perceive equivalence and equality concepts, how students' perceptions of equivalence affect their understanding of equivalence-related issues, as well as how their perceptions of equivalence affect ratio-ratio problem solving strategies and performance. The sample of the study consisted of 24 mathematics teachers teaching 7th grade classes in the central district of Siirt province in the 2020-2021 academic fall semester. In this study, which was carried out with the phenomenological pattern and qualitative method, the data were collected with a semi-structured interview form. The semi-structured interview form was created by re-arranging the questions written by the researcher within the scope of expert suggestions, after going through the opinion of field experts. The interviews with the teachers were carried out through the zoom program or face to face, and the interviews were recorded. The collected data were analyzed using the content analysis method. As a result of the analyzes made, it was concluded from the opinions of the teachers that the 7th grade students mainly lack conceptual knowledge and misconceptions in their definitions of equivalence and equality, and that there are also definitions close to the truth, and that the students as a whole are not completely unfamiliar with the concept of equivalence. Similarly, it has been observed that there are incomplete or erroneous information in teachers' definitions of the concepts of equality and equivalence. Again, from the opinions of the teachers, it was determined that the students were able to base some information on some subjects such as equivalent fractions, ratio-proportional equations, and they also partially noticed the similarity between the equivalent fraction and ratio subjects. It was determined that the students could not distinguish the concepts of equality and equivalence, so they used them interchangeably, and the operational understanding of equality continued even in the 7th grade. From the statements of the teachers, it was found that the majority of the students used rote methods (inside-out product, linear multiplication) in ratio-proportion problems, however, students with a sense of equivalence tended to reach the answer by reasoning proportionally and to use intuitive strategies (unit ratio, equivalent fraction, change multiplier). Finally, it was determined that students' equivalence perceptions positively affected their performance in ratio proportionality problems and accordingly their success.