Hadisler ışığında insan kazanma yöntemi ve nebevi örnekliğin günümüze taşınması
The method of recruiting humans in the light of hadiths and carrying the prophet's example to the present
  1. Tez No: 751479
  2. Yazar: EMRAH KEREM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmamızda hadisler ışığında insan kazanma yöntemi ve nebevi örnekliğin günümüze taşınmasını konu ettik. Bir şahsın konumu ve başarısı tespit edilirken onun söz ve davranışlarını ihtiva eden kaynaklara başvurulur. Bu bağlamda biz de Kur'an'ı ve hadis kaynaklarını temel kabul ederken İslam tarihi ve diğer kaynaklardan da istifade ettik. Hz. Peygamber'in izlediği yöntemi ölçü alarak onun insanlığa vermek istediği mesajı ele aldık. Çalışmamız girişi takip eden Yüce Allah'ın Hz. Peygamber'e ahlâk öğretisi Hz. Peygamber'in insan kazanma yöntemindeki detaylar onun ailesi, akrabaları, çocuklar, gençler ve ehl-i kitapla olan ilişkileri başlıklarını ihtiva eden iki bölümden müteşekkildir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have discussed the method of gaining people in the light of hadiths and the transfer of prophetic example to the present day.While determining the position and success of a person; In terms of content, sources related to his words and behaviors are consulted. In this context, we also know the Qur'an and Hadith resources to the main eye; We also benefited from Islamic history and other sources. Taking the method followed by the Prophet as a benchmark, we discussed the message he wanted to give to humanity. Our work; Allah's Messenger, who followed the entry, The moral teaching of the Prophet, Hz. The details of the Prophet's method of acquiring human beings consist of three sections, including his family, relatives, children and youth, and his relations with the ahl el-Kitab.