Hadislerle Hz. Peygamber'in geçim kaynakları
The sources of income of the Prophet Muhammad in the light of haditsh
- Tez No: 946725
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. Peygamber, beşîr ve nezîr olarak nitelendirilmiştir. O, kendisine tevdî edilen ilahi görevin yanı sıra, günlük hayatta bir beşer olarak hayatını idâme ettirmiş; insanî yönleriyle de toplumlara misal teşkil etmiştir. Ne var ki, onun hayatı genellikle davet metodu ve peygamberlik vazifesi bağlamında ele alınmış; beşerî yönü üzerinde fazlaca durulmamıştır. Bu çalışma, Hz. Peygamber'in, geçim kaynaklarını hadisler ışığında ele almakta ve onun maişetini nasıl kazandığına ışık tutarak alandaki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Siyer kitaplarında Hz. Peygamber'in iaşesine dair dağınık bilgiler, onun mâlî durumuna dair yanlış sayılabilecek zanların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Hz. Peygamber, bazen karnına taş bağlayan veya sadakayla geçinen biri olarak tasvir edilirken; bazen de çok zengin olduğu izlenimi uyandıran anlatımlara yer verilmektedir. Her bir yorum adeta bütünü göremeden sadece kendi nazariyesini aktarmış ve kendi algıladıkları yönüyle bir peygamber tasavvuru ortaya koymuştur. Bu çalışmada, hadislerle, Hz. Peygamber'in geçim kaynaklarına dair kapsamlı bir yaklaşım sunulmaya gayret edilmiştir. Çalışmamızın kapsamını, Hz. Peygamber'in kendisinin ve ailesinin geçimini kazanmak adına gösterdiği çabalar ve bunun karşılığında elde ettiği gelir ve giderler oluşturmakta; bu unsurlar mümkün olduğunca tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Qur'an, the Prophet Muhammad is described as a bashīr (bringer of glad tidings) and nadhīr (warner). In addition to his divine mission, he also lived his daily life as a human being and served as an example to societies through his human characteristics. However, his life has predominantly been examined in the context of his prophetic mission and method of preaching, with insufficient attention paid to his human aspects. This study aims to fill this gap by analyzing the sources of the Prophet's livelihood in light of hadiths and shedding light on how he earned his means of sustenance. The scattered information found in sīrah (biographical) literature regarding the Prophet's provision may lead to misconceptions about his financial status. While some portray him as someone who tied stones to his stomach out of hunger or lived off charity, others depict him as exceedingly wealthy. Each of these portrayals tends to reflect only a partial view, failing to present a holistic understanding of the Prophet's economic life. This study seeks to provide a comprehensive approach to the sources of income of the Prophet Muhammad based on hadiths. The scope of this research includes the Prophet's and his family's efforts to earn a livelihood, as well as the income and expenditures resulting from these efforts. These elements are identified and examined to the extent possible.