Study hyperinsulinemia, glucose tolerance and some biochemical tests with reproductive disorders and lifestyle in infertile women
Kısır kadınlarda hiperinsülinemi, glikoz toleransı ve üreme bozuklukları ve yaşam tarzı ile bazı biyokimyasal testleri çalışın
- Tez No: 751486
 - Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsülin direnci, kan insülininin insan vücudunun hedef dokularında glikoz atılımını uyarma yeteneğinde bir azalma veya belirli ve bilinen bir insülin miktarına karşı azalan glikoz tepkisi olarak tanımlanır. Bu, şeker konsantrasyonunda bir dengesizliğe yol açar ve çalışmamızda infertilite kadın grubu ile sağlıklı kadın grubu arasında RBS konsantrasyon oranında bir fark bulduk ve insülin direnci ve kompansatuar hiperinsülineminin olabileceği bilinmektedir. Visseral yağ birikimi ile obezite nedeniyle oluşur. Obez insanların büyük çoğunluğunun yüksek oranda lipdlere sahip olduğu bilinmektedir, bu nedenle çalışmamızda kolesterol ve trigliseritlerin önemi büyüktür. İnsülin direncinde yaş da önemli bir rol oynar ve infertiliteye sahip kadınlarda rol oynar. Bazı hormonlar kadın kısırlığında önemli bir rol oynadığından, her ay yumurtlamayı uyarmaktan sorumlu olan hipofiz bezi tarafından üretilen iki hormon vardır (FSH ve LH). Bu iki hormondaki herhangi bir dengesizlik kadın kısırlığına yol açar. Bu çalışmada, insülin ile FSH ve LH arasında net bir ilişki bulduk. Ayrıca, infertilite kadın grubunda sağlıklı kadınlara göre insülin ve CRP arasında bir ilişki bulduğumuz için CRP'nin çalışmamızda önemli bir yeri vardır. Bu nedenle infertiliteli kadınlarda hiperinsülinemi FSH, LH, lipidler ve CRP ile yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance is defined as a decrease in the ability of blood insulin to stimulate glucose disposal in target tissues of the human body or a reduced glucose response to a specific and known amount of insulin. This leads to an imbalance in the concentration of sugar, and in our study we found a difference in the rate of concentration of RBS between the group of infertility women and the group of healthy women, and it is known that insulin resistance and compensatory hyperinsulinemia can occur due to obesity with the accumulation of visceral fat. It is known that the majority of obese people have a high percentage of lipds, so cholesterol and triglycerides are of importance in our study. Age also plays an important role in insulin resistance and has a role in infertility women. As some hormones play an important role in female infertility, there are two hormones produced by the pituitary gland responsible for stimulating ovulation each month, (FSH and LH). Any imbalance in these two hormones leads to female infertility. In this study, we found a clear relationship between FSH and LH with insulin. Also, CRP has an important role in our study, as we found a relationship between insulin and CRP in the infertility women group compared to healthy women. Therefore, hyperinsulinemia in infertility women is closely associated with FSH, LH, lipids and CRP.