Construction of bifunctional substitute for osteochondral tissue engineering
Osteokondral doku mühendisliği için bifonksiyonel doku eşleniği tasarımı
- Tez No: 751485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YÜCEL, PROF. DR. VASIF HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Travma veya dejeneratif hastalıkların neden olduğu osteokondral defektler, ağrı, şişme, zayıf hareket kabiliyeti ve hatta eklemin hareket kabiliyetini tamamen kaybetmesi gibi semptomlara neden olabilirler. Osteokondral doku mühendisliği, osteokondral defektlerin tedavisi için alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, doğal dokunun histolojik özelliklerini taklit ederek in vitro ortamda, süperfisyal fibröz kısım, hücre yüklü kıkırdak, kalsifiye kıkırdak ve hücre yüklü kemik kısımlarından oluşan işlevsel, çok katmanlı bir osteokondral doku eşleniği oluşturmaktır. PCL bazlı çok katmanlı yapı iskelesi ve rastgele lifli yapılar sırasıyla, 3B baskı ve elektroeğirme ile üretildi ve ardından lifli yapılar, 3B basım ile elde edilen yapının kıkırdak tarafına sabitlendi. Kemik tarafına β-TCP kaplandıktan sonra elde edilen doku iskeleleri morfolojik ve mekanik özellikler açısından karakterize edildi. İnsan diş pulpası dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler (MKH), kemik tarafında osteojenik hücrelere farklılaştırıldı ve hidrojel içinde kıkırdak tarafına yüklenen DP MKH'lardan türetilen kondrositler ile beraber kültür edildi. SEM sonuçları, kıkırdak kısmının gözenek boyutunun, amaçlandığı gibi kemik kısmındakinden daha büyük olduğunu gösterdi. Ayrıca kalsifiye kıkırdak kısmının fonksiyonel bariyer görevi gördüğü gösterildi. β-TCP kaplı nihai yapının Young Modülü 75.7± 5.2 MPa olarak belirlendi. MTS analizi ve immün boyama sonuçları, DP MKH'ların iskele üzerinde başarılı bir şekilde çoğaldığını ve ortak kültürden sonra bile bölgeye özgü hücre farklılaşmasının gerçekleştirildiğini gösterdi. Sonuçlar, iki işlevli, çok katmanlı osteokondral doku ikamesinin in vivo çalışmalarda test edilme potansiyeline sahip olduğunu ve klinikte osteokondral defektlerin tedavisi için umut verici bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Osteochondral defects, caused by trauma or degenerative diseases, results in symptoms like pain, swelling, poor mobility and even immobilization of joint. Osteochondral tissue engineering offers alternative approach for treatment of osteochondral defects. The aim of this study was to construct a bifunctional, multilayered osteochondral tissue substitute consisting of superficial fibrous layer, cell-loaded cartilage, calcified cartilage, and cell-loaded bone parts under in vitro by mimicking histological properties of native tissue. PCL-based multilayered scaffold and random fibrous mats were fabricated by 3D printing and electrospinning, respectively, and then the fibrous mat was fixed onto the cartilage side of 3D printed construct. After β-TCP coating to the bone side, the obtained scaffolds were characterized in terms of morphology and mechanical properties. Human dental pulp MSCs differentiated into osteogenic cells on the bone side, and DP MSC-derived chondrocytes loaded within the hydrogel to the cartilage side were co-cultured. SEM results showed that pore size of the cartilage part was larger than that of the bone part as intended. In addition, it was shown that the calcified cartilage part acts as functional barrier. The Young's Modulus of β-TCP coated final construct was determined as 75.7± 5.2 MPa. MTS assay and immunostaining results indicated that DP MSCs was successfully proliferated on the scaffold and site-specific cell differentiation was accomplished, even after co-culture. The results indicates that the bifunctional, multilayered osteochondral tissue substitute has a potential to be tested in in vivo studies, and could be a promising approach for the treatment of osteochondral defects in clinic.