Kemik destekli ve diş-doku destekli hızlı üst çene genişletmesi yapılan hastalarda oral flora ve çürük riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral flora and caries risk in patients with bone-borne and TOOTH-tissue borne rapid palatal expanders
- Tez No: 751494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRE AYBÜKE ERDUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı kemik destekli hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) apareyi ve diş-doku destekli HÜÇG apareyi uygulanan hastalarda oral floradaki karyojenik bakteri miktarını belirlemek ve çürük riski üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamıza HÜÇG ihtiyacı olan, 12-18 yaş aralığında 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmış, gruplardan birine dişleri ve damağı kaplayan diş-doku destekli HÜÇG apareyi, diğer gruba ise sadece damak bölgesine uygulanan vidalardan destek alan ve dişlere uzanmayan kemik destekli HÜÇG apareyi uygulanmıştır. Hastalardan HÜÇG tedavisi öncesi (T0) ve başlangıçtan 3 ay sonra (T1) tükürük örnekleri, DMF-T ve DMF-S indeksleri, periodontal indeksler (plak indeksi, sondlamada kanama (BOP) indeksi, cep derinliği) alınmıştır, başlangıçtan 6 ay sonra (T2) periodontal indeksler yenilenmiştir. Alınan tükürük örneklerine S.mutans ve L.acidophillus bakteri miktarını incelemek için real-time polimerize zincir reaksiyonu (PCR) tekniği uygulanmıştır. Bu çalışmada bağımlı örneklem student-t, bağımsız örneklem student-t testi, Wilcoxon ve Mann Whitney-U testleri ile istatistiksel analiz yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda, grup içi bulguları değerlendirildiğinde; T0-T1 zaman aralığında S.mutans sayısı hariç tüm parametreler, her iki grupta da başlangıç zamanına göre anlamlı artış göstermiştir. S.mutans sayısı kemik destekli HÜÇG grubunda artış göstermesine rağmen bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildir, diş-doku destekli HÜÇG grubunda ise S.mutans anlamlı bir artış göstermiştir. Periodontal indeksler T1-T2 döneminde incelendiğinde kemik destekli HÜÇG grubundaki değişimler anlamı bulunmazken, diş-doku destekli grupta T2 döneminde T1 dönemine göre BOP indeksi ve cep derinliği anlamlı derecede azalmış, plak indeksi değişimi ise anlamlı bulunmamıştır. Periodontal indeksler T0-T2 zaman aralığında incelendiğinde ise plak indeksi, BOP indeksi ve cep derinliği anlamlı artış göstermiştir. Çalışmamızdaki gruplar arası karşılaştırma bulguları; diş-doku destekli HÜÇG grubunda S.mutans ve L.acidophilllus bakteri miktarı, plak indeksi, BOP indeksi ve cep derinliği kemik destekli HÜÇG grubuna göre anlamlı olarak daha fazla artış göstermiş, DMF-T ve DMF-S indekslerinde ise anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Sonuç olarak diş-doku destekli HÜÇG apareylerinin oral floradaki çürük oluşturan karyojenik bakteri miktarını kemik destekli HÜÇG grubuna göre daha fazla etkileyerek çürük riskini daha fazla arttırdığı, ayrıca periodontal dokuları da daha fazla etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the amount of cariogenic bacteria in the oral flora of patients who were applied bone borne rapid maxiller expansion (RME) appliance and tooth-tissue borne RME appliance, and to evaluate their effects on caries risk. Forty patients aged 12-18 years who needed RME were included in our study. The patients were randomly divided into two groups. One of the groups was treated with the RME appliance with tooth-tissue borne which covers the teeth and the palate, and the other group applied the bone borne RME appliance that is supported by screws applied only to the palate area and does not extend to the teeth. Saliva samples, DMF-T and DMF-S indices, periodontal indices (plaque index, bleeding on probing (BOP) index, pocket depth) were taken from the patients before (T0) and 3 months after (T1) the RME treatment, in addittion periodontal indices were taken 6 months after (T2) the RME treatment. Real-time polymerized chain reaction (PCR) technique was applied to the saliva samples taken to examine the amount of S.mutans and L.acidophillus bacteria. In this study, statistical analysis was performed with dependent sample student-t, independent sample student-t test, Wilcoxon and Mann Whitney-U tests. Except for the number of S.mutans, all parameters showed a significant increase compared to the beginning time in both groups. Although the number of S.mutans increased in the bone-borne RME group, this increase was not statistically significant. S.mutans showed a significant increase in the tooth-tissue borne RME group. When the periodontal indices were examined in the T1-T2 period, the changes in the bone-borne RME group were not significant, the BOP index and pocket depth decreased significantly in the tooth-tissue borne RME group at T2 period compared to the T1 period, but the change in the plaque index was not significant. When periodontal indices were examined in the T0-T2 time interval, plaque index, BOP index and pocket depth increased significantly in both group. The comparison findings between groups in our study; S.mutans and L.acidophilllus bacteria amount, plaque index, BOP index and pocket depth increased significantly more in the tooth-tissue borne RME group than in the bone-borne RME group, there were no significant changes at DMF-T and DMF- S indices. As a result, it has been observed that tooth-tissue borne RME appliances increase the caries risk more by affecting the amount of cariogenic bacteria in the oral flora than the bone borne RME group, and also affect the periodontal tissues more.