Dimentions of integrated marketing communication and their impact on activating Nike's performance
Entegre pazarlama iletişiminin boyutları ve Nike'ın performansını etkinleştirme üzerindeki etkisi
- Tez No: 751516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bütünleşik pazarlama iletişimi ve şirketlerin performansına ve başarısına etkisi birçok araştırmacının dikkatini çekmiş ve birçok araştırma ve çalışma yapmıştır. Ayrıca Nike firmasında bütünleşik pazarlama iletişiminin etkisini ele alan pek çok çalışma vardır, Nike'ın bütünleşik pazarlamayı uygulamadaki başarısını nicel olarak ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, bu alandaki boşluğu doldurmaya yönelik bir girişimdir ve aşağıdakileri gerçekleştirmeyi amaçlamıştır: 1. Nike şirketinin müşteri memnuniyetini artırmak için entegre pazarlama iletişimini kullanmada başarılı olup olmadığını öğrenin. şirketin ürünlerini satın almak için daha fazla tüketici çekmek. 2. Nike şirketinin Amerikan spor ürünleri pazarındaki pazar payını artırmak için entegre pazarlama iletişimini kullanmada başarılı olup olmadığını öğrenin. 3. Nike şirketinin, pazarlama yatırım getirisi ile ölçülen şirketin karlılığını artırmak için entegre pazarlama iletişimini kullanmada başarılı olup olmadığını öğrenin. 4. Nike şirketinin, şirketin net gelirle ölçülen karlılığını artırmak için entegre pazarlama iletişimini kullanmada başarılı olup olmadığını öğrenin. 5. Nike şirketinin, şirketin ürünlerini satın almak için daha fazla tüketiciyi çekmek için entegre pazarlama iletişimini kullanmada başarılı olup olmadığını öğrenin. Bu amaçlara ulaşmak için Nike firmasının (2010-2019) mali raporlarına dayalı olarak beş hipotez test edilmiştir. Daha sonra çalışmanın hipotezlerini değerlendirmek için verilere basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma şu sonuca varmıştır: 1. Nike'ın kullandığı bütünleşik pazarlama iletişimi metriklerinin boyutlarının müşteri memnuniyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktur. 2. Nike tarafından kullanılan entegre pazarlama iletişimi metriklerinin boyutları ile Nike'ın ABD Pazar payı arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. 3. Nike tarafından kullanılan entegre pazarlama iletişimi metriklerinin boyutları ile Nike'ın Pazarlama ROI'si arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. 4. Nike tarafından kullanılan entegre pazarlama iletişimi metriklerinin bazı boyutları (reklam ve promosyon giderleri ve etkinlik sponsorluğu maliyetleri) ile Nike'ın net geliri arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. 5. Nike tarafından kullanılan entegre pazarlama iletişimi metriklerinin boyutları ile Nike'ın net geliri arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Araştırmacı, deneyimi Amerikan spor ürünleri pazarı için uygun bir model olarak sunmak amacıyla, Nike'ın entegre pazarlama taktiklerini başarılı bir şekilde kullanmasına yardımcı olan iç ortamını incelemek için daha fazla çalışma yürütmenin önemine karar verdi.
Özet (Çeviri)
Integrated marketing communication and its impact on companies' performance and success have attracted the attention of many researchers and made many pieces of research and studies. Also, there are many studies that dealt with the effect of integrated marketing communication in the Nike company, there is no study that dealt with the extent of Nike's success in applying integrated marketing in a quantitative way. This study is an attempt to fill the gap in this field and has aimed to achieve the following: 1. Find out if Nike company was successful in using integrated marketing communication to increase the customer satisfaction. attract more consumers to buy the company's products. 2. Find out if Nike company was successful in using integrated marketing communication to increase the company's market share in the American sports products market. 3. Find out if Nike company was successful in using integrated marketing communication to increase the company's profitability measured by marketing ROI. 4. Find out if Nike company was successful in using integrated marketing communication to increase the company's profitability measured by net income. 5. Find out if Nike company was successful in using integrated marketing communication to attract more consumers to buy the company's products. In order to meet these aims, five hypotheses were tested based on the financial reports of Nike company between (2010-2019). Then, the simple linear regression analysis had been applied to the data to evaluate the hypotheses of the study. The study has concluded the following: 1.1 There are no statistically significant effects of the dimensions of integrated marketing communications metrics used by Nike on the customer satisfaction. 1.2 There is a positive, statistically significant relationship between the dimensions of integrated marketing communications metrics used by Nike and Nike's US Market share. 1.3 There is a positive, statistically significant relationship between the dimensions of integrated marketing communications metrics used by Nike and Nike's Marketing ROI 1.4 There is a positive, statistically significant relationship between some of the dimensions of integrated marketing communications metrics (advertisement and promotions expenses and event sponsorships costs) used by Nike and Nike's net income. 1.5 There is a positive, statistically significant relationship between the dimensions of integrated marketing communications metrics used by Nike and Nike's net revenue. The researcher concluded the importance of Conducting more studies to study the internal environment of Nike, which helped it make the use of integrated marketing tactics successfully, with the aim of presenting the experience as a feasible model for the American sports products market.