Nöroblastomlu hastalarda nötrofil lenfosit oranının prognoz üzerine etkisi
The effect of neutrophil lymphocyte ratio on prognosis in patients with neuroblastoma
- Tez No: 751519
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Son yıllarda yapılan araştırmalar nötrofil lenfosit oranının (NLO) bir çok solid tümörün prognozunu belirleme, kemoterapi yanıtı, kemoterapi sonrası sağkalım ve nüks oranı üzerine etkili olan yeni bir inflamatuar belirteç olduğunu göstermiştir. Çocuklarda böyle bir çalışmanın olmaması, nöroblastomun da çoçukluk çağında görülen santral sinir sistemi hariç en sık solid tümör olması nedeniyle bu hastalarda retrospektif bir çalışma yaparak nötrofil lenfosit ve trombosit lenfosit oranının (TLO) risk faktörleri ve prognoz üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi bölümünde 2000- 2021 yılları arasında tanı alarak takip ve tedavi edilen 246 nöroblastomlu çocuk hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların gerekli bilgileri arşiv dosyalarından, Mergentech hastane programından ve E-nabız hasta veri tabanından elde edildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 246 hastanın 134'ü (% 54,5) erkek, 112'si (% 45,5) kız çoçuktu. Hastaların tanı anındaki yaş aralığı 0 ile 180 ay arasında olup, ortalama tanı yaşı 27 (0-180) aydır. Çalışmamıza alınan hastaların NLO için medyan değeri 1,06 olarak, TLO için ise 92 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Recent studies have shown that the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) is a new inflammatory marker that is effective in determining the prognosis of many solid tumors, chemotherapy responses, survival and their recurrence rate. Additionally, neuroblastoma is the most common solid tumor in childhood, except for the central nervous system, since, there is no such study yet have been conducted on children. Therefore, we performed a retrospective study to investigate the effect of neutrophil lymphocyte and platelet lymphocyte ratio (PLR) on risk factors and prognosis in these patients. Materials and Methods: In this study 246 pediatric patients whith neuroblastoma who were diagnosed, treated and followed up during 2000-2021 in Faculty of Medicine, Department of Pediatric Oncology Chukurova University, were included. The files of the patients included in the study were reviewed retrospectively. Whereas, required information of patients was obtained from archive files, to approach the data base of the patients Mergentech hospital program and E-Nabız system was used. Results: Among, 246 patients included in our study, 134 (54.5%) were boys and 112 (45.5%) were girls, respectively. The age range at the time of diagnosis of the patients was between 0 and 180 months, and the mean age at diagnosis was 27 months. In the patients included in our study, the medium value for NLR was found to be 1,06, for PLR it was found as 92, respectively.