Benekli humma ve tifüs grubu riketsiya enfeksiyonları: seçilmiş merkezlerde seropozitivite ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Spotted fever and typhus group rickettsia infections: evaluation of seropositivity and risk factors in selected centers
  1. Tez No: 751538
  2. Yazar: ALİ CEM TEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞEGÜL GÖZALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Refik Saydam Hıfsısıhha Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Riketsiyozlar; Rickettsia cinsi zorunlu hücre içi bakterilerin neden olduğu, kene, bit, pire ve mite (akar) gibi artropod vektörler aracılığıyla insanlara bulaşan zoonozlardır. Benekli humma ve tifüs grubu olmak üzere iki farklı klinik tabloya ayrılan riketsiyozlarda deri, akciğer ve merkezi sinir sistemi tutulumu ön plandadır. Vektörler ülkemizin her bölgesinde bulunmakla birlikte riketsiyozlar konusunda yapılmış sınırlı çalışmalar göz önüne alınarak riketsiyozların ülkemizdeki durumuna ışık tutması amacıyla kene populasyonunun yoğun olduğu Samsun, Tokat ve Trabzon il sınırları içinde dört farklı bölgede seropozitivite araştırması yapılmıştır. Araştırmada; riketsiyoz tanısı için“altın standart”kabul edilen, Rickettsia IFA IgG (Focus Diagnostics, U.S.A.) ticari test kiti kullanılmıştır. Anket bilgileri kullanılarak riketsiyozlar için toplumdaki riskli davranış modellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; tüm çalışma grubunda SFG riketsiya IgG pozitifliği %11,7 olarak saptanmış olup TFG riketsiya için IgG pozitifliği bulunmamıştır. Çalışmanın yürütüldüğü merkezlerde saptanan seropozitivite değerleri yüzdesel olarak farklı görünmekle beraber istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Araştırmamızda elde edilen bulguların ikili analizleri sonucunda; eğitim durumu (p=0,015), yaş (p=0,001), rakım (p=0,025), tarlada çalışma (p=0,008), bağ-bahçede çalışma (p=0,022), mısır tarlasında çalışma (p=0,015), dinlenme aktivitesi ile ilgilenme (p=0,009), hobi olarak bahçe işleri ile uğraşma (p=0,001), hayvan besleme (p=0,007), süt sağma (p=0,001), yabani hayvan teması (p=0,004), tarımcılık (p=0,001) ile SFG riketsiya IgG seropozitivitesi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Lojistik regresyon analizi sonuç modelinde;“çalışmanın yapıldığı merkezler”lojistik regresyon modelinde diğer değişkenler ile birlikte değerlendirilerek etkisi kontrol edildiği için (adjusted), bölgesel farklılıklar da göz önüne alındığı zaman yaş ve yabani hayvan ile temas öyküsünün SFG riketsiya IgG pozitifliği için birer risk faktörü olduğu gözlenmiştir. Yaş ile seropozitivite değerlerinin korelasyonu beklenen bir sonuç olmakla birlikte; ülkemizde ileride yapılacak çalışmalarda özellikle yabani hayvanlar ile karşılaşma yönünden çalışma gruplarının detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte; klinisyenlerin farkındalığının artırılması ve tanısal standardizasyonun geliştirilmesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Rickettsioses; they are zoonoses caused by obligate intracellular bacteria of the genus Rickettsia and transmitted to humans through arthropod vectors such as ticks, lice, fleas and mites. Skin, lung and central nervous system involvement is prominent in rickettsiosis, which is divided into two different clinical pictures as spotted fever and typhus group. Although vectors are found in every region of our country, seropositivity research was conducted in four different regions within the borders of Samsun, Tokat and Trabzon, where tick populations are dense, in order to shed light on the situation of rickettsiosis in our country, considering the limited studies on rickettsiosis. In the research; Rickettsia IFA IgG (Focus Diagnostics, U.S.A.) commercial test kit, which is considered the“gold standard”for the diagnosis of rickettsiosis, was used. It was aimed to determine risky behavior models in the society for rickettsiosis by using the questionnaire information. In this study; SFG rickettsia IgG positivity was determined as 11.7% in the whole study group, and IgG positivity was not found for TFG rickettsia. Although the seropositivity values ​​determined in the centers where the study was conducted seem to be different in percentage, no statistically significant relationship was found (p>0.05). As a result of the binary analysis of the findings obtained in our research; education (p=0.015), age (p=0.001), altitude (p=0.025), working in the field (p=0.008), working in the vineyard-orchard (p=0.022), working in the corn field (p=0.015), resting activities (p=0.009), gardening as a hobby (p=0.001), animal feeding (p=0.007), milking (p=0.001), wildlife contact (p=0.004), agriculture (p=0.001) 0.001) and SFG rickettsia IgG seropositivity was found to be significant. In the logistic regression analysis outcome model; Since the effect of the“centers where the study was conducted”was evaluated together with other variables in the logistic regression model (adjusted), it was observed that age and the history of contact with wild animals were risk factors for SFG rickettsia IgG positivity when regional differences were also taken into account. Although the correlation of age and seropositivity values ​​is an expected result; We think that the study groups should be evaluated in detail in future studies in our country, especially in terms of encountering wild animals. With this; Increasing the awareness of clinicians and developing diagnostic standardization is extremely important.