Benekli hani balığının (Serranus hepatus, linnaeus 1758) Kuzey Ege, Türkiye kıyılarındaki dağılımı v bazı biyolojik özellikleri
- Tez No: 77290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
u ÖZET Bu çalışmada; benekli hani balığı, Serranus hepatus (Linnaeus, 1758)'nın Kuzey Ege Denizi, Türkiye kıyılarındaki dağılımı ile bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. 100 metreden sığ sulardaki deniz çayırları ile kumlu ve çamurlu zeminlerde daha yoğun bir dağılım gösteren benekli hani balığının, bu tabakadaki toplam biyokütle miktarı, mevsimlere ve yıllara bağlı olarak, 61 ton ile 386 ton arasında değişmektedir. 7 ile 15 cm arasında değiştiği gözlenen total boy, ortalama 10 cm'dir. Ortalama 20 gr olan ağırlık ise 7 ile 45 gr arasında değişmektedir. Üreme döneminde bir defada 3000 adet yumurta bırakabilmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study focuses on the distrubition and some biological aspetcs of the brown comber, Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) from the Northern Aegean Sea. Demersal trawl surveys carried out in the Northern Aegean Sea indicated that the brown comber was an important fishery resource in the region. The brown comber were found to be abundant especially in bentic on the shelf to about 100 m, Posidonia beds, sandy and muddy bottoms. Seasonal biomass estimates based on the swept area method changed from 61 to 386 tonnes within this depth stratum. Total lengths that changed from 7 to 15 cm were found to be 10 cm avarage. Addition to this, weight that was 20 gr avarage, changed from 7 to 45 gr. Mature females spawn successively 3000 in each batch.