Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıklarının rekreasyon faaliyetlerine katılımları üzerine etkisi
Social media addictions of university students'effect on their participation in recreational activities
- Tez No: 751559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ŞAHAN BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıklarının rekreasyon faaliyetlerine katılımları üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan bu çalışma tarama modeline göre yapılmış nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde öğrenim gören aktif 15524 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmaya katılacak örneklem söz konusu evren içerisinden yansız şekilde basit rastgele örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmaya 559 kadın 351 erkek olmak üzere 910 öğrenci katılım sağlamıştır. Veri toplama sürecinde 15 maddelik kişisel bilgi formu, Tütüncü ve ark. (2011) tarafından geliştirilen 28 maddelik Rekreasyon Faaliyetlerine Katılımı Etkileyen Unsurlar Anketi ve Ünal ve Deniz (2015) tarafından geliştirilen 28 maddelik Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin tamamı anketleri ve kişisel bilgi formunu eksiksiz doldurmuş ve veri setinde kayıp veriye rastlanmamıştır. Çalışma sonucu elde edilen verilerin tüm hesaplamaları ve çözümlemeleri tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak oluşturulmuştur. Tek yönlü varyans analizi sonrasında grup ortalamaları arasında anlamlı farklılıkların tespit edildiği durumlarda bu farklılığa sebep olan grupları belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey's HSD testi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler doğrultusunda katılımcıların rekreasyonel faaliyetlerine katılımını etkileyen unsurların ve sosyal medya bağımlılıklarının ortalamanın altında olduğu görülmektedir. Ayrıca katılımcıların rekreasyon faaliyetlerine katılımı etkileyen unsurlarında boş zaman süresi, sahip olunan boş zaman süresinin yeterliliği ve boş zamanlarını değerlendirme şekillerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiş olup, katılımcıların sosyal medya bağımlılıkları ile ilgili sosyal medyayı kullanmaya başladıkları zaman, sosyal medya platformlarının gün içinde kullanılma süreleri ve ana öğünlerin tüketimi sırasında sosyal medyada vakit geçirme sıklıkları değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken, katılımcıların sıklıkla kullanılan sosyal medya platformu uygulamaları ve sosyal medya platformların ulaştıkları cihazlar değişkenlerinde anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Sonuç olarak, katılımcıların sosyal medya bağımlılıklarının rekreasyon faaliyetlerine katılımları üzerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılıklarının rekreasyon faaliyetlerine katılımlar üzerinde anlamlı bir etkisinin olmamasına sebep olarak insanların büyük kısmının aktif sosyal medya kullanıcıları olmaları ve bu durumun günlük hayatın rutin akışı içerisinde artık normal bir şekilde kabullenilmiş olması olarak gösterilebilir. Bu durumda araştırmaya dahil olan öğrenciler için de sosyal medya hayatlarının normal bir parçası olduğu için rekreasyon faaliyetlerine katılımları üzerinde önemli-anlamlı bir etkisi olmaması normal bir sonuç olacak karşılanabilir. Araştırmanın bu alanda yapılacak çalışmalara öncü olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted with the aim of examining the effect of university students' social media addictions on their participation in recreational activities, is a quantitative study made according to the screening model. The scope of the research consists of 15524 active students studying at Karamanoğlu Mehmet Bey University. The sample to participate in the research was determined impartially using the simple, random sampling method. 910 students, 559 female and 351 male, participated in the research. In the data collection process, a 15-item personal information form, a 28-item questionnaire developed by Tütüncü and his friends (2011), factors affecting participation in recreation activities, and a 28-item social media addiction scale developed by Ünal and Deniz (2015) were used. All of the students filled out the questionnaires and personal information forms and no missing data was found in the data set. All calculations and analyzes of the data obtained as a result of the study were created using one-way analysis of variance to determine the groups that caused this difference. In line with the analyzes carried out, it is seen that the factors affecting the participation of the participants in recreational activities and their social media addictions are below the average. In addition, significant differences were found in (ANOVA). In cases where significant differences were detected between groups averages after one-way analysis of variance, TUKEY'S HSD test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the groups that caused this difference. In line with the analyzes carried out, it is seen that the factors affecting the participation of the participants in recreational activities and their social media addictions are below the average. In addition, significant differences were found in the factors affecting the participation of the participants in recreational activities, according to the leisure time, the adequacy of the leisure time they have and the way they spend their free time. While significant differences were detected in the variables of the frequency of spending time on social media during the consumption of meals, no significant differences were found in the variables of the frequently used social media platform applications of the participants and the devices accessed by the social media platforms. As a result,nit was determined that the social media addictions of the participants did not have an effect on their participation in recreational activities. The reason why social media addictions do not have a significant effect on participation in recreational activities can be shown that most of the people are active social media users and this situation is now accepted normally in the routine flow of daily life. In this case, since social media is a normal part of their lives fort he students included in the research, it can be accepted as a normal result that it does not have a significant effect on their participation in recreational ectivities. It is thought that this research will be a pioneer in the studies to be done in this field.