Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışları üzerinde sosyal medya, dijital oyun ve televizyon bağımlılıklarının rollerinin incelenmesi
Investigation of the roles of social media, digital game and television addictions on the academic procrastination behavior of university students
  1. Tez No: 845288
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışları üzerinde sosyal medya, dijital oyun ve televizyon bağımlılıklarının rolleri incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 2021-2022 öğretim yılında Selçuk Üniversitesinde öğrenim gören 383 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, akademik erteleme davranışlarını ortaya koymak amacıyla“Akademik Erteleme Ölçeği”, sosyal medya bağımlılık düzeylerini ortaya koymak amacıyla“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”, dijital oyun bağımlılık düzeylerini ortaya koymak amacıyla“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve televizyon bağımlılık düzeylerini ortaya koymak amacıyla“Medya ve Televizyon Okuryazarlık Düzeyleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için T-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışlarının sosyal medya kullanım süresine göre farklılaştığı; cinsiyet, sınıf düzeyi, televizyon izleme süresi ve dijital oyun oynama süresine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışları ile sosyal medya bağımlılıklarıyla arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü bir anlamlı ilişki varken akademik erteleme davranışları ile dijital oyun bağımlılıkları ve televizyon bağımlılıkları arasında ise düşük düzeyde, pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Son olarak sosyal medya bağımlılığı ve televizyon bağımlılığının akademik erteleme davranışını pozitif yönde yordadığı, dijital oyun bağımlılığının ise akademik erteleme davranışını anlamlı düzeyde yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the roles of social media, digital game and television addictions on the academic procrastination behaviors of university students were examined. The participants of the research consist of 383 students studying at Selçuk University in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”to determine the personal information of the participants,“Academic Procrastination Scale”to reveal academic procrastination behaviors,“Bergen Social Media Addiction Scale”to reveal social media addiction levels,“Digital Game Addiction Scale”to reveal digital game addiction levels.“ and ”Media and Television Literacy Levels Scale" were used to reveal television addiction levels. T-test for independent groups, one-way analysis of variance, Pearson correlation coefficient and multiple regression analysis were used to analyze the data. According to the analysis results, academic procrastination behaviors of university students differed according to the duration of social media use; It was found that it did not differ according to gender, grade level, television watching time and digital game playing time. While there was a moderate and positive significant relationship between university students' academic procrastination behaviors and social media addictions, it was found that there were low-level, positive significant relationships between academic procrastination behaviors and digital game addictions, television addictions. Finally, it was concluded that social media addiction and television addiction positively predicted academic procrastination behavior, while digital game addiction did not significantly predict academic procrastination behavior. Discussions and suggestions were included in line with the results obtained.