Electromagnetic actuator based contactless control of micro robot operation for biomedical technologies
Elektromanyetik eyleyiciler ile mikro robotların biyomedikal teknolojiler için temassız kontrolü
  1. Tez No: 751576
  2. Yazar: NAİL AKÇURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Mikrorobotlar, biyomedikal uygulamalar için birçok açıdan muazzam potansiyel sunarlar. Mikrorobotların insan vücuduna sokmak ve ilgili tedaviyi uygulamak, araştırmacıların yegane amaçlarından birisidir. Harici manyetik alan ile yönlendirilen mikro ölçekli mikro robotlar teknolojinin en gelişmiş noktası seviyesindedir. Mikrorobot, verilen görevi gerçekleştirmek için birkaç derece serbestlik derecesinde harekete ihtiyaç duyabilirler. Bu hareketler ise birden fazla elektromanyetik eyleyici kullanılarak sağlanabilir. Ayrıca istenilen mikrorobot hareketi ancak eyleyicilerin uygun kontrolü ile gerçekleştirilebilir. Bu tezde, bir mikro robot manipülasyon sistemi konsepti incelenmiştir. Bu konsept bir çift elektromanyetik eyleyici içerir ve manyetik tahrikteki kompleksliği robot manipülatörlere dağıtır. Elektromanyetik eyleyiciler bir Öklid platformu paralel manipülatör üzerinde yer alır. Bu konsept doğrudan üretime uygun olmadığı için bazı uyarlamalar yapılarak bir prototip model oluşturulmuştur. Yardımcı bir manipulator sistemi, paralel robot sisteminin yapamadığı hareketler konusunda destekler. Mobil elektromanyetik eyleyiciler, ağırlık gibi durumlar göz önünde bulundurularak analiz, geliştirme ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Sistem, anevrizmaların, yani damar duvarlarında gelişen deformasyonlar bazı durumlarda ise balon şeklinde, bazı fantomları geliştirilmiş ve uygulanmuştur. Bu modellerde özellikle ulaşılması zor olabilecek serebral anevrizmalar dikkate alınmıştır. xy ve xz düzlemlerindeki temel mikrorobot hareketleri incelenmiş ve fantom modeller içinde navigasyon görevleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microrobots offer enormous potential for biomedical applications in many aspects. Deploying the microrobots into the human body and applying related treatment is one of the sole purposes for researchers. Micro-scaled microrobots driven by an external magnetic field is now one of the state-of-the-art technologies. The microrobot may require a few degrees of freedom to accomplish its goal. Those motions can be provided using multiple electromagnetic actuators. Also, the desired microrobot locomotion can only be accomplished by proper actuator control. In this thesis, a microrobot manipulation system concept was studied. This concept uses a pair of magnetic actuators and derives the complexity of the magnetic actuation to manipulators. The electromagnetic actuators are attached onto an Euclidean platform parallel manipulator. Since this concept is not proper to manufacture directly, a prototype model was induced, adapting some of the motions in different way. A subsidiary manipulator supports the motion gaps of the system. Mobile electromagnetic actuators were analysed, developed, and manufactured considering the facts such as weight. The system was applied to some developed phantoms of aneurysms, i.e., deformations with the vein walls, in some terms making a shape like a balloon. These models especially considered cerebral aneurysms that it may be difficult to reach. The fundamental microrobot motions on xy and xz planes were studied and navigational tasks were carried out inside phantom models.