'آيات لا خوف عليهم ولا هم يحزنون في القرآن الكريم بين أعمال القلبوالجوارح، دراسة موضوعية '
Kalp ve diğer organların hareketleri arasında 'Onlara ne bir korku vardır ne de üzüntü' kur'an âyetleri: nesnel bir inceleme.
  1. Tez No: 751595
  2. Yazar: AYAD HAMID SULAIMAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma korku ve üzüntüyü tanımlamayı amaçlamaktadır, Ve Müslümanın korku ve üzüntüsünü ortadan kaldıran davranışlar, ister kalpten ister diğer insan melekelerinden olsun . Bu araştırma da kalbin yaparki işleri gösterir, ve Aynı şekilde uzuvlar ve her birinin Müslümandan korku ve üzüntüyü uzaklaştırmadaki rolü de öyledir. Araştırmanın problemi, korku ve üzüntünün bireyi ve toplumu psikolojik, dini veya toplumsal olarak zayıflatmadaki etkisinin ne ölçüde bilindiğini, Kulun Rabbine, cemiyetine ve milletine olan bağını zayıflatmak için bu iki şer tarafından şeytanın ve askerlerinin sömürülmesinde de göze çarpar, Çeşitli nedenlerle korku ve üzüntü arasında dönen birçok Müslüman görüyorsunuz. Onlara karşı eylemlerini göstermek gerekliydi, Ve bu eylemleri kalbe atfedilen eylemler olarak gösterir, Veya insanın uzuvları atfedilen eylemler veya kalp ile insanın uzuvları arasındaki ortak eylemler. Araştırmacı, betimleyici ve tümevarımcı yöntemi, ayetleri sınırlandırarak, kalp ve ekstremitelerin çalışmasında neler olup bittiğini sınırlandırarak kullanmıştır, ve Müslümanlardan korku ve üzüntüyü uzaklaştırmadaki rolünü göstermek için. Daha sonra araştırmacı, müfessirlerin sözlerini ve ayetler hakkındaki görüşlerini aktarır ve tefsir eder.Ve sonra analitik yöntem: Ayetleri tahlil edip ümmetin müfessirlerinin ve âlimlerinin sözleriyle eşleştirdiği, Müslüman psikologların ve diğerlerinin sözlerini araştırma yoluyla toplanacak ayetlerle ilişkilendirdiği yerdir. Araştırmacı bir takım sonuçlara ulaşmış ve bunlardan en önemlileri şunlardır: Cenab-ı Hak korku ve üzüntüyü gideren fiilleri çeşitlendirmiş, kulları kendilerine uygun olanı seçsinler, İçlerindeki korku ve üzüntü iyi ve kötüdür. Ve ne korkmaları, ne de üzülmemeleri gerektiğine dair ayetler geldi ve Müslümanlardan korku ve üzüntünün nasıl reddedileceğini açıklayan tek bir anlamı açıkladı, Ayrıca korku ve üzüntüyü ortadan kaldıran fiiller çoktur ve bunları tespit etmek Müslümana farzdır .
Özet (Çeviri)
This research aims to define fear and sadness, and the actions that negate fear and sadness from the Muslim, whether these actions are done by the heart, or other human faculties. This research also shows the actions carried out by the heart, as well as other faculties and the role of each of them in negating fear and sadness from the Muslim. The problem of this research emerges in knowing the extent to which fear and sadness affect the weakening of the individual and society, whether psychologically, religiously or societal. It also stands out in the exploitation of Satan and his soldiers of these two evils to weaken the bond of the slave with his Lord and his community and nation alike, so you see many Muslims circling between fear and sadness for various reasons, so it was necessary to show the actions that negate them, and to make clear that these actions are actions attributed to the heart, or actions attributed to other human faculties, Or common actions between the heart and the faculties. The researcher has used the descriptive and inductive method by listing verses that negate fear and grieve, and limit the actions of the heart and limbs mentioned in them, and has explained their role in negating fear and sadness for Muslims. Also, to clarify that the actions that negate fear and sadness are numerous, and the Muslim must know them.