Bir heyelan sahasında statik ve dinamik koşullarda şev duraylılığı: Gündoğan (Bodrum, Muğla) örneği
Slope stability in static and dynamic conditions on a landside site: The case of Gündoğan (Bodrum, Muğla)
- Tez No: 751600
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Statik yükler ile deprem ve patlatma gibi dinamik yükler etkisinde kalan şevlerin duraylılığının araştırılması yerbilimleri mühendisliğinde karşılaşılan önemli problemlerden birisidir. Şevlerin duraylılığının, statik ve dinamik yüklerle birlikte, şevin tasarlandığı kaya ve/veya zemin özelliklerinin değerlendirilmesi yapılarak araştırılması gerekir. Statik durumda duraylı olan bir şev, dinamik yüklerle oluşan tekrarlı kayma gerilmeleri-deformasyon değişimleri sonucunda göçebilmektedir. Depremli durumda şevlerin dinamik analizi, meydana gelmiş deprem kayıtları veya yapay olarak üretilen deprem kayıtları kullanılarak yapılır. Bu yüksek lisans tezi çalışmaları kapsamında bir şevin duraylılığının statik ve dinamik koşullarda değişiminin ortaya konulması ile değişim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek çalışmalar için Ege Bölgesinde yer alan Muğla ili, Bodrum İlçesi, Gündoğan mahallesi seçilmiştir. Statik yükler, başta deprem olmak üzere dinamik yükler etkisinde kalan şevlerin statik koşullardaki bir şevin duraylılığından farklılık göstermektedir. Bu nedenle, şevlerin duraylılığının, hem statik ve hem de dinamik koşullar için değerlendirilmesinin ayrı ayrı yapılması gerekir. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki statik durumda duraylı olacak bir şev, dinamik bir koşul oluştuğunda tekrarlı ve ani yüklemeler sonucunda duraylılığını koruyamayabillir. Bu yüksek lisans tezi ile aynı şevin statik ve dinamik koşullarda değişimi ortaya konularak bir farkındalık işaret edilmiş hem de değişim düzeylerinin belirlenmesi ile literatüre katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigating the stability of slopes under static loads and the influence of dynamic loads such as earthquakes and blasting is one of the important problems encountered in earth-sciences engineering. The stability of slopes needs to be investigated by evaluating the rock and/or soil properties for which the slope is designed, along with static and dynamic loads. A slope that is stable in the static state can collapse as a result of repeated shear stress-deformation changes caused by dynamic loads. Dynamic analysis of slopes in seismic conditions is made using recorded earthquake records or artificially produced earthquake records. Within the scope of this master's thesis, it is aimed to determine the change levels of the stability of a slope by revealing the change in static and dynamic conditions. For the studies to be carried out in this context, Muğla province, Bodrum District, Gündoğan neighborhood located in the Aegean Region was selected. Static loads differ from the stability of a slope under static conditions of slopes under the influence of dynamic loads, especially earthquakes. Therefore, the stability of slopes needs to be evaluated separately for both static and dynamic conditions. It should never be forgotten that a slope that will be stable in a static situation may not be able to maintain its stability as a result of repeated and sudden loading when a dynamic condition occurs. With this master's thesis, an awareness was pointed out by revealing the change of the same slope in static and dynamic conditions, and it also contributed to the literature by determining the levels of change.