اللغة الشعرية في مجموعة نهايات الشمال الإفريقي للشاعر سعدي يوسف دراسة أسلوبية
The poetic language in the north African endings collection by Saadi Youssef.(stylistic study)
- Tez No: 751599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Şiirsel dil, herhangi bir edebi metni, herhangi bir edebi türde daha yenilikçi hale getiren temel kurum'u temsil eder. Şiir dili, köklerinin mevcudiyetine bağlı olarak edebi metinleri etkileyen koşullara göre değişir. Bu tez,“Afrika Kuzeyinin Uçları”koleksiyonunda dilin şiirsel kullanımını, yazarın hayatındaki estetik etkisini ve buna ek olarak etkinin okuyucuya yansımasını, metindeki şaşırtıcılığı ve olağanüstülüğü gösterecek şiirsel dil vasıtasıyla, metinleri üslup olarak inceleyip metinlerin doğasında var olan estetik noktaları keşfederek göstermeyi amaçlamaktadır. Bundan sonra, çalışma aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır: Önsöz, şiirsel dil kavramı, tanımı ve genel şiirsel dil kavramındaki tutarsızlığı ele almaktadır. İkinci bölümde araştırmacı, şiirsel sözlüğü ve cümle yapısını analiz eder. Üçüncü bölümde araştırmacı, birincisi anlamsal kayma ve sözdizimsel kayma, ikincisi ise imge ve sembol olan iki bölüme ayrılmış şiirsel imge'yi ele alır. Final bölümü olan dördüncü bölüm, ilk konu dış ritim, ikinci konu ise iç ritim ve akustik dengeler olarak iki bölüme ayrılan fonemik seviye'nin incelenmesini ele alır. Daha sonra, araştırmacı, şiirsel olguların tanımına, analizine ve çalışmaya tabi tutulmasına ve çalışılan çalışmanın unsurlarına uygunluğuna bağlı tanımlayıcı yaklaşımı (endüktif-analitik) kullanmıştır. Araştırmacı birçok bulguya ulaşmıştır, bunlardan en önemlileri: şiirsel dil, dilin pragmatik kullanımdan farklı kullanımını içeren fonetik, duygusal ve anlamsal rezervuarlar aracılığıyla dilin teknik kullanımına dayanır, buna göre, yazarın mesleğinin dili ve kullanım yöntemleri ile ilgilenmesini gerektirir anlamı çıkarılabilir. Şiirsel dil, şiir ve düzyazı gibi edebiyatla ilgili diğer sanatların çoğunda mevcuttur, ancak şiirde, doğanın oluşturduğu anlamsal alanın yaygınlığı ve“Afrika Kuzeyinin Uçları”ndaki temsilleri olarak daha belirgindir .
Özet (Çeviri)
The poetic language represents the basic foundation that makes any literary text more innovative, in any literary genre, and the poetic language varies according to the given contexts affecting the literary texts, depending on the availability of its roots. This thesis aims to explain the poetic use of language in the collection of“The Ends of African North”, and to show its aesthetic effect in the writer's life, and its reflection of this effect on the reader as well, by studying the texts stylistically, as well as exploring the inherent aesthetical points, through the poetic language that would show the paramount and astounding in the text. Henceforth, the study consists of the following parts: the preface deals with the concept of poetic language and its definition, and the discrepancy in the general concept of poetic language. The second chapter, the researcher analyzes the poetic lexicon and sentence structure. In the third chapter, the researcher deals with the poetic image divided into two sections, the first is the semantic shift and syntactic shift, and the second topic is image and symbol. As for the fourth and final chapter, it deals with the study of the phonemic level, divided into two sections as well, the first topic is the external rhythm, and the second topic deals with the internal rhythm and acoustic balances. Subsequently, the researcher relied on the descriptive approach (inductive-analytical): which depends on the description of poetic phenomena, their analysis and subjection to the study and their conformity with the elements of the studied study. The researcher has reached a several findings, the most important of which are: the poetic language is based on the technical use of language, through the phonetic, emotional and semantic reservoirs, which involve the different use of language from the pragmatic use, accordingly, it requires the writer's profession to deal with the language and methods of its use, the meaning may come out. The poetic language refers to most of the other arts related to literature, such as poetry and prose, but in poetry it is more evident, as the prevalence of the semantic field formed by nature and its representations in the“Ends of The African North”.