6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu perspektifinde kamu kurumlarına yönelik iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi önerisi
Occupational health and safety management system proposal for public institutions in the perspective of the Occupational Health and Safety Law (act. no. 6331)
  1. Tez No: 751620
  2. Yazar: ÖZGE AKANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile özel sektör gibi kamu kurumları da çalışan sayısı, faaliyet alanı ve tehlike sınıfı gibi kriterlere bakılmaksızın İSG ile ilgili düzenlemelerin kapsamına alınmış; 6331 sayılı Kanun ile kamu kurumlarına da uygulamadaki bazı farklılıklar dışında özel sektöre getirilen yükümlülükler aynen getirilmiştir. Birçok kamu işveren vekili, İSG profesyonellerini çalıştırma yükümlülüğü yürürlüğe girene kadar diğer yükümlülüklerin de görevlendirilecek olan İSG profesyonelleri tarafından yerine getirileceği gibi yanlış bir kanıya vardıklarından kanunun henüz yürürlüğe girmediğini düşünmektedir. Kamu çalışanlarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışabilmeleri için 6331 sayılı Kanunla getirilen ve yürürlük tarihi henüz başlamamış olan İSG profesyonellerini çalıştırma dışındaki tüm yükümlülükler yaklaşık 10 yıldır yürürlükte olmasına rağmen birçok kamu kurumu hangi yükümlülüğün yürürlükte olduğunu bile bilmemektedir. Bu geçiş sürecinde kamu kurumlarında 6331 sayılı kanunun gerekliliklerinin yerine getirilmesinde sistematik bir yaklaşımın oluşturulması büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bunun için etkinliği kanıtlanmış, esnek bir yapıya sahip, yıllardır sektör ayrımı olmaksızın başarıyla uygulanmış yönetim sistemlerinden yararlanılması uygun olacaktır. Bu tez çalışmasında, hazırlanan taslak standart metni uzmanların görüşlerine sunulmuş; yapılan analiz sonucunda, taslak maddeleri arasında yüksek düzeyde güvenirliliğin (Cronbach's Alpha=0.988) olduğu; uzmanlar arasındaki uyuşma derecesini ölçmek için kullanılan sınıf-içi korelasyon katsayısının (ICC=0.981-0.993) mükemmel düzeyde güvenirlik sağlandığı belirlenmiştir. 6331 sayılı İSG Kanunu perspektifinde kamu kurumlarında uygulanabilecek, dünya genelinde kabul görmüş be yıllarca başarıyla uygulanmış İSG Yönetim Sistemlerinden yararlanılarak 19 boyuttan oluşan bir İSG Yönetim Sistemi Model Önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Occupational Health and Safety Law No. 6331, public institutions like the private sector are included in the scope of OHS regulations regardless of criteria such as the number of employees, field of activity and hazard class; thus, with the OHS Law, the obligations imposed on the private sector have been brought to public institutions as well, except for some differences in practice. Many public employer representatives think that the law has not entered into force yet, as they have misconstrued that until the obligation to employ OHS professionals come into effect, other obligations will also be fulfilled by the OHS professionals to be assigned. Many public institutions do not even know which obligation is in force, although all obligations have been in force for about 10 years except for employing OHS professionals, which was introduced by OHS Law so that public employees can work in a healthy and safe environment. In this transition period, the establishment of a systematic approach in the fulfillment of the requirements of the OHS Law in public institutions will provide great convenience. For this, it would be appropriate to use management systems that have proven effectiveness, have a flexible structure, and have been successfully implemented for years without any sectoral discrimination. In this thesis, an attempt has been made to create proposals for OHS Management System that can be applied in public institutions in the perspective of the OHS Law. In this thesis, the text of the draft standard were presented to the experts; the result of the analysis the draft articles with a high level of reliability (Cronbach's Alpha=0.988) was used to measure the degree of numbness between experts-class correlation coefficient (ICC=0.981-0.993) in achieving excellent reliability at a level that has been identified. In this thesis study, an OHS Management System Model Proposal consisting of 19 dimensions was prepared by using OHS Management Systems that have been accepted worldwide and successfully applied for many years that can be applied in public institutions in the perspective of OHS Law No. 6331.