Kentsel hava hareketliliği için karşılaştırmalı hava sahası kavramsal modeli
Comparative airspace conceptual model for urban air mobility
- Tez No: 751622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ULVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Trafik, Ulaşım, Civil Aviation, Traffic, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsansız hava araçları, günümüzde eğlence ve hobi amacıyla tercih edilmesinin yanı sıra, tarımsal faaliyetlerde, güvenlik amaçlı gözetlemede, arama-kurtarma faaliyetlerinde ve daha birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmaya ve bu teknolojinin sağladığı faydalardan yararlanılmaya başlanmıştır. Yaşanan gelişmeler başta ulaşım ve havacılık sektörü olmak üzere diğer birçok sektörün de ilgisini çekmiştir. Dronlar, uzaktan pilotlu hava aracı sistemleri (RPAS), otonom hava araçları, henüz konsept teknolojiler olarak karşımıza çıkan sürücülü ve sürücüsüz kişisel hava araçları (PAV, DPAV) gelecekte günlük yaşantımızın bir parçası olarak insanların yaşadığı yerleşim yerleri ve civarında ciddi bir kentsel hava hareketliliği (Urban Air Mobility-UAM) oluşturacaktır. Kentsel hava sahasında gerçekleşecek olan bu hareketliliğin, mevcut hava trafik yönetimi (ATM) ile uyumlu bir şekilde yönetilmesi büyük önem arz etmektedir. İnsansız hava sistemleri trafik yönetiminin (UTM) ihtiyaçları ATM'den farklıdır. Ancak yeni teknolojilerle birlikte mevcut ATM teknolojileri ve hava sahası tasarım prosedürleri referans alınarak UTM çözümleri sunulabilir. Bu çalışmada, kentsel hava sahasının konsept modeli ve bu sahada gerçekleştirilecek operasyonlar için gerekli olan hizmetler ve sistemler, ATM sistemleri ve genel havacılık kuralları ışığında değerlendirilmiştir. İlk olarak kentsel hava hareketliliği ve dron operasyonları konusunda Avrupa'da ve Türkiye'de yaşanan gelişmelere özetle yer verilmiştir. Daha sonra konsept hava sahası tasarım önerisinde bulunulmuştur. Son bölümde kentsel hava sahasında verilmesi gereken hizmetler ve kullanılacak sistemlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being preferred for entertainment and hobby purposes, unmanned aerial vehicles have begun to be used effectively in agricultural activities, security surveillance, search and rescue activities and many other areas. The developments have been experienced so far attracted the attention of many other sectors, especially the transportation and aviation sector. As a part of our daily life in the future, drones, autonomous air vehicles, remotely piloted aircraft systems (RPAS), and personal air vehicles (PAV, DPAV) that some are still concept technologies will create a serious urban air mobility (UAM) over and around settlements where people live. It is of great importance that this mobility, which will take place in the urban airspace, is managed in harmony with the existing air traffic management (ATM). Unmanned aerial systems traffic management (UTM) needs are different from ATM. However, UTM solutions can be offered by referencing existing ATM airspace design procedures, and technologies along with new ones. In this study, a concept model of urban airspace, and services and systems required for the operations in this field were evaluated in the light of ATM systems and general aviation rules. First, developments in Europe and Turkey on urban air mobility and drone operations are briefly mentioned. Then, a concept airspace design was proposed. In the last section, the services to be provided in urban airspace and the systems to be used are included.