( النشاط التجارى في ليبيا منذ القرن الرابع حتى مطلع القرن التاسع الهجرى ( 10 ـــ 15م
Libya'da ticari faaliyetler (10-15. yüzyıllar arası) - Commercial activities in Libya (Betweeen 10-15th centuries)
- Tez No: 632949
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Libya'nın coğrafi konumu ve ekonomik potansiyellerin varlığı, iç ve dış ticaret faaliyetlerinde büyük ve önemli rol oynamıştır. Beni Hilal ve Beni Salim kabilelerinin göçleri, iç güvenliği iki farklı şekilde etkilemiştir; bir yandan iktidar otoritesinin de yararlandığı siyasi istikrarı sağlarken, öte yandan yine iktidar otoritesinin kontrol edemediği kaos veya kargaşaya neden olmuştur. Tarım ve hayvansal üretimin doğal kaynakları ve sanayisi, ticari faaliyetlerin hareketine mümkün olduğunca ayak uydurmaya çalışılmıştır. İç ve dış deniz ve kara yolları ağları, ticari hareket veya faaliyetlerinin temel taşlarını oluşturdu. Çünkü üretim bölgeleri ile iç ve dış piyasalar arasındaki ticari iletişimi sağlamıştır. Tüm çeşitli piyasalar ekonomik ve sosyal misyonu gerçekleştirmiştir. Çünkü bir yandan alım satım merkezi olup ticari harekete katkı sağlarken, diğer yandan da kültürel ve sosyal buluşmalar veya yakınsamalara uygun bir zemin haline gelmiştir. Araştırma; ülkenin nakit sisteminin içeride ve dışarıda belirli ve nitelikli bir para birimine sahip olduğunu vurgulamıştır. Dış piyasalardaki Altın Dinarın seviyesi düşmedi ve yerini korumuş oldu. Libya limanlarının görmüş olduğu ticari hareket; Avrupa rekabeti, yerel yönetimle olan ticari ilişkileri, yapıları ve ticari kurumların desteklenmesine katkı sağlamıştır ve bu nedenle otel inşaat sayısı artmıştır. Bu da tüccarlar için ikamet yerleri, mal depoları ve alım satım faaliyetleri için ticari bir pazar görev gibi çeşitli görevleri yerine getirmiştir. Deniz ticaret ulaşım araçları (gemi ve tekneler) veya kara ticaret ulaşım araçları (Kafileler), tüccarların ticari gezilerinin güvenliğini sağlamak için takip etmesi gereken yöntem, teknik ve sistemlere sahipti. Son olarak, Libya'daki ticari faaliyet, sadece şehirleri, köyleri ve arazileri düzeyinde değil, aynı zamanda tarım ve hayvansal ürünleri, el sanatları ve çeşitli sanayilerinin geniş yelpazesi sayesinde Afrika, Asya ve Avrupa'daki Arap ve uluslararası ticaret hareketi için hayati bir alan oluşturmuştur. Daha da önemlisi, kafileler ticareti alanında çöl ve kumlara meydan okuyarak geniş üne sahip dinamik bir hareket modeli ortaya koymuştur ve bu şekilde ticareti ile Afrika'nın orta ve batısına ulaşmıştır. Böylece de Afrika ürünlerinin Libya'ya, Akdeniz ve Avrupa'nın ötesine, doğudan batıya ve tersi yönde taşınmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Libya's geographical location, along with the availability of economic potentials, played an important and significant role in the activity of the trade exchange process, both internally and externally. The migration of the Banu Hilal and Banu Salim tribes has affected the internal security aspect in a dual way, on the one hand it is a source of political stability if the ruling authority is well exploited, and on the other hand is a source of chaos if the authority is unable to restrain it. The natural resources of agriculture and animal production, and industrial attempted to keep pace with the movement of commercial activity as possible. The internal and external marine and road roads network has formed the infrastructure for the commercial movement because it has ensured the communication between the production areas and the internal and external markets. The markets of all kinds performed an economic and social mission, in addition to being a place of sale and purchase, which contributed to the movement of commercial booms. It was also a suitable world for cultural and social convergence. The study confirmed that the monetary system consisted of a currency with adjusted characteristics and characteristics inside and outside, so the golden dinar did not decline in foreign markets, and it maintained its position. The activity of the commercial movement witnessed by the Libyan ports contributed to bringing European competition and strengthening their commercial relations and their structures and commercial institutions with the local authority. Therefore, the establishment of hotels increased, which performed various tasks such as a shelter for merchants, commodity stores, and a market for sale and purchase, among others. Maritime commercial means of transportation (ships and boats), or land (caravans) had methods, techniques, and systems that traders had to follow in order to ensure the safety of their commercial trips. Finally, the commercial activity in Libya constituted a vital field for a commercial movement not only at the level of its cities, villages and terrain, but also exceeded it to gain the status of the Arab and international trade area across the three continents Africa, Asia, and Europe to the popularity of its agricultural and animal products, its crafts and various industries, and most importantly, it formulated a movement Vitality and wide popularity in the field of trade in wild caravans that defied the desert and creeping sands to reach its trade to central and western Africa, and thus contribute to transporting African products to Libya, and beyond the Mediterranean and Europe, as well as from east to west and vice versa. لعب الموقع الجغرافى لليبيا إلى جانب توفر اإلمكانات اإلقتصادية دورا مهما وكبيرا في نشاط عملية التبادل التجارى على الصعيدين الداخلى والخارجى . لقد اثرت هجرة قبائل بنى هالل وبنى سليم على الجانب األمنى الداخلى بشكل مزدوج ، فكانت من ناحية تشكل مصدر لالستقرار السياسى إذا ماأحسنت السلطة الحاكمة إستغاللها ، ومن ناحية أخرى مصدرا للفوضى إذا كانت السلطة غير قادرة على كبح جماحها . إن الموارد الطبيعية من زراعة وإنتاج حيوانى ، وصناعى حاولت أن تواكب حركة النشاط التجارى قدر المستطاع . لقد كونت شبكة الطرق الداخلية والخارجية البحرية منها والبرية البنية األساسية للحركة التجارية ألنها ضمنت االتصال بين مواطن االنتاج واألسواق الداخلية والخارجية . لقد أدت األسواق بجميع أنواعها مهمة إقتصادية وإجتماعية ، فعالوة على أنها كانت مكان للبيع والشراء مما ساهم في حركة الرواج التجارى كانت أيضا عالما مالئما للتالقى الثقافى واألجتماعى. أكدت الدراسة أن النظام النقدى كان قوامه عملة ذات خصائص ومواصفات مضبوطة بالداخل والخارج فلم ينحط الدينار الذهبى في األسواق الخارجية ، وحافظ على مكانته. ساهم نشاط الحركة التجارية الذى شهدته المؤانى الليبية في جلب التنافس األوربى وتدعيم عالقاتهم التجارية وهياكلهم ومؤسساتهم التجارية بالسلطة المحلية ، لذلك إزداد تأسيس الفنادق ، والتى أدت مهام متنوعة من مأوى للتجار ، ومخازن للسلع ، وسوق تجارية للبيع والشراء وغيرها. كان لوسائل النقل التجارى البحرى ) السفن والمراكب ( ، أو البرى )القوافل ( أساليب وتقنيات ونظم وجب على التجار إتباعها لسالمة رحالتهم التجارية. وأخيرا إن النشاط التجارى في ليبيا شكل مجاال حيويا لحركة تجارية ليس على مستوى مدنها وقراها وتضاريسها فحسب ، بل تعداه ليكسب صفة منطقة التجارة العربية والعالمية عبر القارات الثالثة أفريقيا ، وآسيا ، وأوربا لشهرة منتجاتها الزراعية والحيوانية ، وحرفها وصناعاتها المختلفة ، واألهم من ذلك أنها صاغت حركة حيوية وشهرة واسعة في مجال تجارة القوافل البرية التى تحدت الصحراء والرمال الزاحفة لت صل بتجارتها إلى وسط أفريقيا وغربها ، وبالتالى تساهم في نقل منتجات أفريقيا إلى ليبيا ، وإلى ماوراء البحر األبيض المتوسط وأوربا ، وكذا الحال من الشرق إلى الغرب والعكس . الكلمات المفتاحية: ليبيا, النشاط التجارى , التجارة, العصر االسالمي.