Pat Barker'ın yenilenme üçlemesi'ndeki tekinsiz
The uncanny in Pat Barker's the trilogy of regeneration
  1. Tez No: 751645
  2. Yazar: MOHAMMED SALAH ABBOOD ABBOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pat Barker, yirminci yüzyılın önemli romancılarından biridir. Hayatın zorlukları nedeniyle hayatında zor bir dönem yaşadı. Bu tür koşullar Barker'ı ve toplumunu da tekinsiz olarak tasvir edilen şeylerle etkiledi. Geçmişte yapılan birçok çalışma, Pat Barker'ın çalışmalarını travma, cinsiyet sorunları, gotik çağrışımlar ve savaşın etkisi açısından örnek olarak ele almıştır. Bununla birlikte, Barker'ın eserlerine Freud'un Tekinsiz kavramı ışığında yaklaşmak daha önce yapılmamıştır. Bu nedenle, mevcut çalışma Yenilenme Üçlemesi'ni Freud'un Tekinsiz (1919) perspektifi içinde incelemektedir. Bu çalışmanın ilk amacı, karakterlerin Üçleme'deki en beklenmedik temsillere karşı tepkilerini araştırmaktır. İkinci amaç, karakterlerin seçilen metinlerdeki en beklenmedik atmosferi yansıtan tanıdık ve yabancı yerlere olan bağlılıklarını incelemektir. Freud'un Tekinsiz kavramı, çalışmanın kavramsal çerçevesidir. Metodoloji, Üçleme'deki esrarengiz yerlerin, figürlerin ve perili kişilerin incelenmesinde yatmaktadır. Seçilen metinlerin metinsel analizi ve kavramın varsayımları, analizin metodolojik araçlarıdır. Bu çalışma, Barker'ın Yenilenme Üçlemesi'nin, karakterleri ve okuyucuyu şok etmek için tekinsizliği kullandığı sonucuna varıyor. Bu nedenle, karakterlerin çoğu yabancı yerlerin ve faktörlerin bir sonucu olarak esrarengiz hissediyor. Esrarengiz duygular yaşadıktan sonra, karakterlerin her biri böyle bir duyguyu anlamadan ve yorumlamadan farklı perili bir şekilde davranır.
Özet (Çeviri)
Pat Barker is one of the significant novelists of the twentieth century. She lived a difficult period in her life due to the difficulties of life. Such circumstances affected Barker and her society as well with things that are portrayed as uncanny. Many past studies have tackled Pat Barker's works in terms of trauma, gender issues, gothic evocations, and the impact of war as an example. However, approaching Barker's works in light of Freud's concept of the Uncanny has not been done before. Thus, the current study examines The Trilogy of Regeneration within the perspective of Freud's the Uncanny (1919). The first objective of this study is to explore the characters' reactions toward the uncanniest representations in The Trilogy. The second objective is to examine the characters' attachments to the familiar and unfamiliar places that reflect the uncanniest atmosphere in the selected texts. The concept of the Uncanny by Freud is the conceptual framework of the study. The methodology lies in the examination of the uncanny places, figures, and haunted persons in The Trilogy. Textual analysis of the selected texts as well as the assumptions of the concept are the methodological tools of analysis. This study concludes that Barker's The Trilogy of Regeneration employs the uncanny to shock the characters and reader as well. Thus, most of the characters feel uncanny as a result of unfamiliar places and disgusting factors. After experiencing uncanny feelings, each of the characters behaves in a different haunted way without understanding and interpreting such feeling.