Studying and analyzing blockchain-based projects using on-chain analysis
On-chain analizi kullanarak blokzincir tabanlı projeleri inceleme ve analiz etme
- Tez No: 751667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeni kripto para birimlerinin oluşumundaki hızlı değişim, hangi yeni para biriminin yatırımcının ihtiyaçlarına en uygun olduğunu belirlemeyi zor hatta imkansız hale getirmektedir. Günümüzdeki yeni para biriminin oluşumundaki hızlı değişimler sebebiyle yatırımcıların, hangi kripto para birimlerinin yatırıma uygun, hangilerinin uygun olmadığını belirleyebileceği bir karar destek sistemine ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, yatırımcılar için bu soruna çözüm getirmesini düşündüğümüz bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Sistem, yatırımcıların neye ihtiyaç duyduklarını anlama ve onlara tercihlerine uygun kripto para birimleri sunma prensibine göre kurgulanmıştır. Verimlilik için en önemli zincirli (on-chain) özellikleri tanımladığımız ve belirlediğimiz zincir dışı parametreler yerine zincirli parametreler kullanılmıştır. Geliştirilen sistemde yatırımcılardan bir dizi zincirli öznitelik istenmekte ve seçilen öznitelikler için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) algoritması kullanılarak bireysel ağırlıklar hesaplanmaktadır. Sistem hesaplanan ağırlıkları ve yatırımcı tercihlerini kullanarak, her yatırımcıya özel farklı önerilerde bulunmaktadır. Zincirli özellikler için Kripto para birimi uzmanları ve yatırımcılardan oluşan bir odak grubunun yanıtlarına dayanarak, yatırım için dikkate alınması gereken en önemli zincirli özellikler belirlenmiştir. Bu çalışmada geçmişe yönelik kripto para birimleri verileri analiz edilmiştir. Kripto para birimlerinin yaklaşık %39'unun piyasadan kaybolduğu ve 1000 günden fazla bir süredir sadece %10'unun var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bazı parametreler ve fiyat arasındaki korelasyon, maksimum arz ve toplam arz ile güçlü negatif Spearman korelasyonunun olduğu ve 24 saat boyunca hacim ile orta pozitif Spearman korelasyonunun da bulunduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda ayrıca, yatırım riskli kripto para birimleri için sınıflandırma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fast pace of creating new cryptocurrencies makes it hard or even impossible to know which one of them best suits an investor's needs. Increasingly, investors are starting to need a decision support system with which they can determine which cryptocurrencies are suitable for investment and which ones are not. In this research, an investment decision support system was developed. The system allows investors to understand what they need and offers them cryptocurrencies that suit their preferences. On-chain parameters instead of off-chain ones were used for efficiency where we defined and determined the most important on-chain features. In the developed system, a set of on-chain features is asked of investors, and individual weights are calculated for the selected features using the Analytic Hierarchy Process (AHP) algorithm. Using the calculated weights and the investor's preferences, the system gives different recommendations for each investor. Based on the answers of our focus group of cryptocurrency experts and investors, the most important on-chain features to be considered for investment were concluded. Historical cryptocurrencies data were analyzed in this study. It was found that about 39 percent of the cryptocurrencies disappeared from the market, and only about 10 percent existed for more than 1000 days. The correlation between some of the parameters and the price was studied. It was found that a strong negative Spearman correlation exists with the maximum supply and total supply, and a medium positive Spearman correlation with volume over 24 hours exists too. Finally, attempts to classify investment-risky cryptocurrencies were done.