Tasarımdan üretime, beceri gereksinimlerinin analizi ve beceriye yönelik gelişim seti tasarımı
From design to manufacturing, analysis of skills requirements and design of development set for skills
  1. Tez No: 751672
  2. Yazar: AYFER AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Teknik Eğitim, Industrial Design, Technical Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Üretim, sistem ve teknolojilerinde her geçen gün yaşanan gelişmelere rağmen bu sistemlerde görev verilecek personel seçimine yönelik yapılan çalışmalar çok sınırlı kalmaktadır. Yapılacak işe uygun çalışanı belirlemede birçok olumsuzluk yaşanabilmektedir. Oysa ki yapılması gereken işe uygun elamanın belirlendikten sonra işe alınması ya da o işi yapması için görevlendirilmesi doğru olandır. Çalışanların psikoteknik testler kullanılarak değerlendirilmeleri bunun sonucunda bireyin sahip olduğu becerilerin tespiti ve iş için istenen becerilere yönelik etkinliğini arttıracak uygulamalarla hedeflenen beceri kazandırılabilecektir. Çalışanlarının bilgi ve yeteneklerini geliştirmede süreklilik kazanması için iş başı eğitimlerinin yanı sıra çalışma alanına yönelik ilave eğitim programları düzenlenerek çalışan işi doğru ve daha hızlı yapması sağlanacaktır. Bu durum çalışanın motivasyonunu arttıracağı gibi çalışan devir oranını azaltacak, yükselmesini hızlandırarak yapılan işin kalitesini de arttıracağı açıktır. Yapılan çalışmanın amacı psikoteknik testler yardımıyla saha çalışanlarının belli el becerilerine yönelik hazırlanan psikoteknik test bataryaları aracılığıyla el becerileri sevilerini belirleyerek düşük beceri düzeylerinden birini seçip o beceriyi geliştirecek bir el becerisi geliştirme seti tasarlamak ve etki sonucunu incelemektir. Beceri gereksinimlerine yönelik psikoteknik test bataryası oluşturularak hazır bulunuşluğa uygun olarak seçilen 50 saha çalışanına hazırlanan psikoteknik test bataryasındaki testler uygulanmıştır. Tamamlanan testler sonucu çalışanların düşük beceri düzeyi için sistematik tasarım yolu ile el becerisi geliştirme seti tasarlanmış ve seçilen 10 çalışana 10 gün boyunca beceri geliştirme seti ile eğitim verilmiş, kişilerin gelişimleri takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, belirlenen becerinin geliştirilmesi için tasarlanan setin etkinliğine ve farklı alanlarda ihtiyaç duyulan becerilerin geliştirilmesine referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite advancements in production, systems and technologies, studies on the selection of employees to be assigned in these systems remain very limited. Finding the correct employees for the job can be a hard process. However, hiring the proper person for the work that needs to be done, or being allocated to that job, is the right thing to do. After the evaluation of the employees by using psychotechnical tests, the targeted skills will be gained by the individual through the determination of the skills and the practices that will increase the effectiveness of the skills required for the job. In addition to on-the-job training, extra training programs for the field of work will be formed to assure that employees continue to develop their knowledge and abilities, and that the employee does the job correctly and quickly. This condition will raise employee motivation, lower employee turnover, and improve the quality of work. The purpose of this study is to determine the hand skills levels of shopfloor employees using psychotechnical test batteries developed for specific hand skills, to choose one of the low skills, to design a hand skill development set to improve that skill, and to examine the effect result. By creating a psychotechnic test battery for skill requirements, the tests were applied to 50 shopfloor selected in accordance with readiness. A skills set was designed with a systematic design for the low skills of the people as a result of the completed tests, and the development of the people who were practice with the skill development set for 10 days for 10 selected shopfloor employees was followed. The obtained results will serve as a guideline for the efficacy of the training program designed to improve the determined skill as well as the development of abilities required in other areas.