The effect of strategic management on performance efficiency and effectiveness (a study of the sudanese telecommunication sector)
Stratejik yönetimin performansa etkisi verimlilik ve etkinlik (Sudan telekomünikasyon sektörü üzerine bir araştırma)
  1. Tez No: 751697
  2. Yazar: KHALID BAKRI OSMAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Stratejik yönetim, şirketin pazardaki konumunun belirlenmesine katkı sağlayan bir yönetim uygulaması türüdür. Stratejik yönetimin işletme performansı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren birçok çalışma olduğu için son zamanlarda iş dünyasında kullanılmaktadır. Hemen hemen tüm girişimciler, işletmelerinin yüksek kar marjı ile büyümesini ister. Böylece buna göre hedefler geliştirirler. Bu anlamda, şirketin hedeflerine yönelik bir stratejinin oluşturulmasına rehberlik eden dış çevre ile daha fazla ilgilenirler. Stratejik yönetim, işletmenin değişen çevre koşullarına karşı fırsatları, tehditleri, güçlü ve zayıf yönlerini göz önünde bulundurarak şirket hedeflerini belirleme sürecine sahiptir. Oluşturma, uygulama ve değerlendirme stratejik yönetimin adımlarıdır. Küresel olarak telekomünikasyon şirketleri, Sudan'da olduğu gibi ülkenin büyümesi ve gelişmesi vesilesiyle ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Başkent Hartum, Sudan'ın ticaret merkezi olduğundan, bu çalışma Sudan'ı temsilen başkent Hartum'da yapılmıştır. Çalışma, stratejik yönetimi analiz ederken, Sudan'daki telekomünikasyon şirketlerindeki performansın verimliliği ve etkinliği üzerindeki stratejik yönetimin etkisine odaklandı. Iş demografisi kullanılmış, bu faktörler ile strateji uygulama ve kontrol arasındaki ilişkiyi bulmak için testler, ANOVA, regresyon ve korelasyonlar üzerinde durulmuştur. Son olarak telekom şirketlerinin uyguladığı stratejiye ulaşmak için performans ölçümleri yapılmıştır. Çalışma, bu tür araştırmaların yeterli bilgi toplanamaması nedeniyle düzenli olarak yapılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic management is a type of management application that contributes to determining the company's position in the market. It has recently been used in business as many studies have indicated that strategic management has positive effects on business performance. Almost all entrepreneurs want their businesses to grow with a high-profit margin. Thus, they develop goals accordingly. In this sense, they are more concerned with the external environment that guides the formation of a strategy for the objectives of the company. Strategic management has a process for setting company goals by considering the opportunities, threats, strengths, and weaknesses of the business to changing environmental conditions. Formation, implementation, and evaluation are the steps of strategic management. Globally, telecommunication companies play an important role in the economy on the country's growth and development, as is the case in Sudan. Since the capital, Khartoum, is the commercial center of Sudan, this study was conducted in the capital, Khartoum, to represent it. The study focused on the impact of strategic management on the efficiency and effectiveness of performance in telecommunications companies in Sudan, when analyzing strategic management. business demographics were used, to find the relationship between these factors and strategy implementation and control, tests, ANOVA, regression, and correlations were emphasized. Finally, performance measurements were made to achieve the strategy implemented by the telecom companies. The study indicated that this type of research should be carried out regularly due to insufficient information being collected.