Employees' perception of reward, punishment, and organizational commitment at Duhok Polytechnic University
Duhok Politeknik Üniversitesi çalışanlarının ödül, ceza ve örgütsel bağlılık algıları
- Tez No: 751710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Her örgütün başarısı çalışanlarına bağlıdır. Birçok araştırmaya göre, yüksek düzeyde örgüte bağlı bir çalışan, firmaya çevredeki, rekabetteki ve değişen işgücündeki değişikliklere yanıt vermede yardımcı olabilir. Çalışan bağlılığı, bir çalışanın bir kuruluşun vizyonuna ve amacına inanma derecesidir. Bu tezin amacı, Duhok politeknik üniversitesi (DPU) çalışanlarının yaş, cinsiyet ve kıdem gibi demografik özelliklerin ödül, ceza ve örgütsel bağlılık gibi değişkenler üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri ikiyüzotuz (230) örneklemden elde edilmiştir. Veriler SPSS ve AMOS istatiskik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Ödül ve ceza algısını ölçmek için Schriesheim et al. (1991); örgütsel bağlılık algısını ölmek için Meyer vd. (1993)'in geliştirmiş olduğu ölçekten faydalanılmıştır. Ölçeklerde beşli Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Anket Google Form üzerinden katılımcılara gönderilmiştir. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırma ilk önce ödül ve ceza algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini araştırmak üzerine kurgulanmıştır. Ancak veriler normal bir dağılım göstermediği ve aşırı uç değerlere sahip olduğu için regresyon ve korelasyon yapmak için ön şart sağlanamamıştır. Bu nedenle araştırma konusu değiştirilmiştir. Bu nedenle veriler parametrik olmayan analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin güvenirliği Cronbach alfa kaysayılarına göre ölçülmüş, güvenirliği kabul edilebilir sınırların altında olan duygusal bağlılık değişkeni araştırma kapsamından çıkarılmıştır (bknz. Tablo 3.9). Ölçekler cevaplayıcılara gönderilmeden önce Karabük Üniversitesi Etik Kurulundan onay almıştır. Yapı geçerliliğine ilişkin kanıt toplama sürecinde doğrulayıcı faktör analizinin (DFA) kullanılması literatürde kabul görmüş ve bu nedenle sıklıkla kullanılan bir yaklaşımdır (Kılıç ve Doğan, 2021). Ancak, aynı şekilde verilerin normal dağılım göstermemesi ve aşır uç değerler nedeniyle doğrulayıcı faktör analizi de yapılamamıştır. Araştırma problemini ele almak için aşağıdaki hipotezler geliştirilmiştir: Birinci ana hipotez, katılımcıların araştırma değişkenleri algıları arasında cinsiyet açısından bir fark olmadığını varsaymaktadır. İkinci ana hipotez, katılımcıların araştırma değişkenleri algıları arasında yaş açısından bir fark olmadığını varsaymaktadır. Üçüncü ana hipotez, katılımcıların araştırma değişkenleri algıları arasında kıdem açısından bir fark olmadığını varsaymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, cinsiyetin ödül, ceza ve örgütsel bağlılık üzerinde
Özet (Çeviri)
The success of any organization depends on its employees. According to many research, a highly engaged employee may assist a firm in responding to changes in the environment, competition, and the changing workforce. Employee engagement is the degree to which an employee believes in an organization's vision and purpose and shows dedication via their actions and attitude toward their employer. The purpose of this thesis is to determine the influence of demographic characteristics such as age, gender, and seniority on research variables such as reward, punishment, and organisational commitment for a sample of Duhok polytechnic university(DPU) employees. During this research, questionnaire was used as data collection technique. The data of the study were obtained from two hundred and thirty (230) samples. To measure organizational behavior perception, and Meyer et al. (1993) used the scale developed. Five-point Likert-type scales were used in the scales. The questionnaire was sent to the participants via Google Form. The convenience sampling method was chosen as the sampling method. During this study, it's found that the majority of sample respondents were (118) female (51%) and (112) male which is (48.7%). There are (89) respondents (38.7%) their ages were between (31) to (40) years old, (75) respondents (32.61%) were their ages between (41) to (50) years old, (55) respondents (23.91%) were more than (50) years old, and only (11) respondents (4.78%) were below (30) years. And years of seniority , (113) respondents (49.13%) have more than (10) years of seniority in university, followed by (95) respondent (41.3%) were served from (5) to (10) years, and only (22) respondents (9.6%) served less than 5 years. On the other hand, this study shows the relation between different demographic information such as Gender, Age, and seniority, and their impact on organisation variables such as reward, punishment, and organisational commitment. As a result , this study illustrates that there are no effect of gender on Reward, punishment, ant Organisational commitment. On the other hand, the age effect on both reward and punishment but it does not affect on organisational commitment. Last demographic variable which is seniority also does not affect on Reward, punishment, and Organisational commitment.