Scheuermann kifoz hastalarının posterior enstrümentasyon ile cerrahi tedavi sonuçlarımız
Our results of surgical treatment with posterior instrumentation of patients with scheuermann kyphosis
  1. Tez No: 751723
  2. Yazar: ÖZKAN ZÜHRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç; Posterior segmental yaklaşımla apikal vertebrayı dahil etmeden pedikül vidalarıyla tedavi edilen scheuermann kifozu hastalarında düzelme ve komplikasyon oranlarını değerlendirmek. Özet; Cerrahi tedavi progresif 70 derece üstü kifozu olan, breys tedavisine rağmen ilerleyen, sırt ağrısı ve kozmetik deformitesi olan adölesanlara önerilmektedir. Cerrahi seçenekler anterior spinal gevşetme içeren veya içermeyen posterior spinal artrodezdir. Son yıllarda sadece posterior enstürmantasyon ve posterolateral kemik greftiyle füzyon scheuermann kifozunun en popüler cerrahi tedavi seçeneklerinden biridir. Materyal metod; 2005-2019 yılları arasında (ortalama takip süresi 98 ay) posterior kemik greftiyle kombine, tek aşamalı posterior, pedikül enstürmantasyonuyla 20 (ortalama yaş 17,5) scheuermann kifozlu hasta tedavi edildi. Cobb açı değişimleri, sagittal ve koronal denge parametreleri, SF-36 ve SRS-22r skorları ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular; Tüm hastaların Pre-op, erken ve geç post-op takip AP ve lateral ortoröntgenogramlar mevcuttu. Ortalama pre-op torakal kifoz açısı 75 derece, lomber lordoz 46 derece, sagittal balans -20 mm.
Özet (Çeviri)
Aim; To evaluate the recovery and complication rates in patients with Scheuermann's kyphosis treated with pedicle screws without involving the apical vertebra with a posterior segmental approach. Summary; Surgical treatment is recommended for adolescents with progressive kyphosis above 70 degrees, progressing despite breys therapy, back pain and cosmetic deformity. Surgical options are posterior spinal arthrodesis with or without anterior spinal release. In recent years, fusion with only posterior instrumentation and posterolateral bone graft is one of the most popular surgical treatment options for Scheuermann's kyphosis. Material method; Between 2005 and 2019 (mean follow-up 98 months), 20 (mean age 17.5) patients with Scheuermann's kyphosis were treated with a single-stage posterior pedicle instrumentation combined with posterior bone grafting. Cobb angle changes, sagittal and coronal balance parameters, SF-36 and SRS-22r scores and complications were evaluated. Results; All patients had pre-op, early and late post-op follow-up AP and lateral ortorontgenograms. Mean pre-op thoracic kyphosis angle is 75 degrees, lumbar lordosis is 46 degrees, sagittal balance is -20 mm.