Noktasal kaynaklı gürültünün incelenmesi: Araç yıkama tesisi örneği
Evalution of point source noise: The case of a carwash
  1. Tez No: 751738
  2. Yazar: MÜBERRA NUR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gürültünün dolaylı ve dolaysız, geçici ve kalıcı çeşitli zararları vardır. Gürültünün insan sağlığı ve davranışları üzerindeki zararlı etkileri; işitme hasarlarına yol açan fiziksel etkiler, vücut aktivitesinde görülen fizyolojik rahatsızlıklar, sinirlilik gibi psikolojik etkiler ve iş veriminin azalması, işitilen seslerin anlaşılmaması gibi performans etkileri olarak sıralanabilir. Gürültünün olumsuz etkilerini önlemek ve işitsel konforu sağlamak amacı ile ulusal ve uluslararası direktif ve yönetmeliklerde, yapı dışında ve yapı içinde aşılmaması gereken gürültü düzeyleri belirlenmiştir. Tüm dünyada, ortaya çıkan bu rahatsızlıktan dolayı gürültü ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmakta, gerek hazırlanan yönetmeliklerle gerekse yapılan uygulamalarla gürültü olabildiğince denetim altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada bina dışı gürültü kaynaklarından olan yerleşim yerleri yakınlarında bulunan iş yerlerinden kaynaklanan gürültü düzeyleri ölçülmeye çalışılmış, Ankara İli'nde bulunan bir akaryakıt istasyonun araç yıkama kısmında yer alan gürültü kaynaklarının tespit edilmesi, ve gürültünün önlenmesi için çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various direct and indirect, temporary and permanent damages of noise. The harmful effects of noise on human health and behavior; Physical, physiological discomfort in body activity, nervousness that cause hearing damage, psychological and performance effects such as decreased work efficiency, and not understanding the sounds heard. In order to prevent the negative effects of noise and to provide auditory comfort, the noise levels that should not be exceeded outside and inside the building have been determined in national and international directives and regulations. In order to prevent the negative effects of noise and provide auditory comfort, the noise levels that should not be exceeded outside and inside the building are determined in national and international directives and regulations. All over the world, serious studies on noise are carried out against this disturbance, and noise is tried to be controlled as much as possible with the regulations prepared and the practices made. In this study, noise levels arising from workplaces located near residential areas, which are outside the building noise sources, were tried to be measured, it was aimed to identify the noise sources in the car wash section of a fuel station in Ankara and to develop solutions to prevent noise.